Dorota MATOUŠOVA-KROUSKÁ-KLOMÍNKOVÁ

Dorota MATOUŠOVA-KROUSKÁ-KLOMÍNKOVÁ

Žena cca 1800 - Ano, datum neznámé

Počet generací:      Standardně    |    Kompaktně    |    Pouze text    |    Registr    |    PDF

Generace: 1

  1. 1.  Dorota MATOUŠOVA-KROUSKÁ-KLOMÍNKOVÁDorota MATOUŠOVA-KROUSKÁ-KLOMÍNKOVÁ se narodil(a) cca 1800; zemřel(a) Ano, datum neznámé.

    Dorota — Josef KROUSKÝ. Josef se narodil(a) cca 1795; zemřel(a) Ano, datum neznámé. [Schéma rodiny]

    Děti:
    1. 2. František-Karel KROUSKÝ  Schéma potomků až do tohoto místa zemřel(a) Ano, datum neznámé.
    2. 3. Anna KROUSKÁ-KOŘENSKÁ  Schéma potomků až do tohoto místa zemřel(a) Ano, datum neznámé.
    3. 4. Marie KROUSKÁ-BARÁKOVÁ  Schéma potomků až do tohoto místa zemřel(a) Ano, datum neznámé.

    Dorota — Ferdinand KLOMÍNEK. [Schéma rodiny]

    Děti:
    1. 5. Jan KLOMÍNEK  Schéma potomků až do tohoto místa zemřel(a) Ano, datum neznámé.
    2. 6. Štěpán KLOMÍNEK  Schéma potomků až do tohoto místa zemřel(a) Ano, datum neznámé.


Generace: 2

  1. 2.  František-Karel KROUSKÝFrantišek-Karel KROUSKÝ Schéma potomků až do tohoto místa (1.Dorota1) zemřel(a) Ano, datum neznámé.

  2. 3.  Anna KROUSKÁ-KOŘENSKÁAnna KROUSKÁ-KOŘENSKÁ Schéma potomků až do tohoto místa (1.Dorota1) zemřel(a) Ano, datum neznámé.

    Anna — Václav KOŘENSKÝ. Václav zemřel(a) Ano, datum neznámé. [Schéma rodiny]

    Děti:
    1. 7. Anna KOŘENSKÁ  Schéma potomků až do tohoto místa zemřel(a) Ano, datum neznámé.
    2. 8. Anna KOŘENSKÁ-RADOJČIČOVÁ  Schéma potomků až do tohoto místa zemřel(a) Ano, datum neznámé.
    3. 9. RNDr Josef KOŘENSKÝ, - cestovatel, pedagog  Schéma potomků až do tohoto místa se narodil(a) 26 Červenec 1847, Sušno, Czech Rep.; zemřel(a) 8 Říjen 1938, Praha, Czech Rep..

  3. 4.  Marie KROUSKÁ-BARÁKOVÁMarie KROUSKÁ-BARÁKOVÁ Schéma potomků až do tohoto místa (1.Dorota1) zemřel(a) Ano, datum neznámé.

    Marie — Vincenc BARÁK. Vincenc zemřel(a) Ano, datum neznámé. [Schéma rodiny]

    Děti:
    1. 10. Anna BARÁKOVÁ-TURČEKOVÁ  Schéma potomků až do tohoto místa zemřel(a) Ano, datum neznámé.

  4. 5.  Jan KLOMÍNEKJan KLOMÍNEK Schéma potomků až do tohoto místa (1.Dorota1) zemřel(a) Ano, datum neznámé.

  5. 6.  Štěpán KLOMÍNEKŠtěpán KLOMÍNEK Schéma potomků až do tohoto místa (1.Dorota1) zemřel(a) Ano, datum neznámé.

    Štěpán — Anna KLOMÍNKOVÁ. Anna zemřel(a) Ano, datum neznámé. [Schéma rodiny]

    Děti:
    1. 11. Jan KLOMÍNEK  Schéma potomků až do tohoto místa zemřel(a) Ano, datum neznámé.
    2. 12. Jaroslav KLOMÍNEK  Schéma potomků až do tohoto místa zemřel(a) Ano, datum neznámé.
    3. 13. Anna KLOMÍNKOVÁ  Schéma potomků až do tohoto místa zemřel(a) Ano, datum neznámé.


Generace: 3

  1. 7.  Anna KOŘENSKÁAnna KOŘENSKÁ Schéma potomků až do tohoto místa (3.Anna2, 1.Dorota1) zemřel(a) Ano, datum neznámé.

  2. 8.  Anna KOŘENSKÁ-RADOJČIČOVÁAnna KOŘENSKÁ-RADOJČIČOVÁ Schéma potomků až do tohoto místa (3.Anna2, 1.Dorota1) zemřel(a) Ano, datum neznámé.

    Anna — RADOJČIČ. zemřel(a) Ano, datum neznámé. [Schéma rodiny]


  3. 9.  RNDr Josef KOŘENSKÝ, - cestovatel, pedagogRNDr Josef KOŘENSKÝ, - cestovatel, pedagog Schéma potomků až do tohoto místa (3.Anna2, 1.Dorota1) se narodil(a) 26 Červenec 1847, Sušno, Czech Rep.; zemřel(a) 8 Říjen 1938, Praha, Czech Rep..

    Jiné události:

    • Cesta / Travel: 1893-1894; Cesta kolem světa - Wikipedia: https://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_Ko%C5%99ensk%C3%BD
    • Cesta / Travel: 1900-1901; Cesta do Austrálie, Tasmánie, Nový Zéland, Tonga, Samoa, Fidži, Indonésie, Malajsie, Thajsko, Korea, Sibiř
    • Pense / Pension: 1908, Praha-Smíchov; Ředitel dívčí obecné a měšťanské školy v Praze-Smíchov
    • Studia: 1867, Budeč, Czech Rep.; Pražský učitelský ústav

    Poznámky:

    «b»Josef KOŘENSKÝ«/b» se narodil jako druhé z pěti dětí v «u»Sušně«/u» u «u»Nových Benátek «/u» na «u»Mladoboleslavsku«/u» do chudé zemědělské rodiny. Od malička měl vztah k hudbě a přírodopisu, což mu zůstalo na celý život. Během «u»učitelských studií«/u» v Praze se v domě «u»U Halánků«/u» seznámil s řadou cestovatelů, mimo jiné i se stejně starým «u»Emilem Holubem«/u», se kterým se doživotně přátelil. Jako nadšený přírodovědec působil též v «u»pražském muzeu«/u», kde asistoval «u»Antonínu Fričovi«/u».
    Svou učitelskou kariéru začal v «u»Radnicích «/u»na «u»Rokycansku«/u» v roce 1867 jako podučitel, od roku 1871 pokračoval jako učitel v «u»Litomyšli«/u», od roku 1874 již působí v Praze na «u»Smíchově«/u». Praha poskytla Kořenskému kulturní a vzdělávací příležitosti, kterých maximálně využíval.
    Svou první větší cestu uskutečnil již během pobytu v Litomyšli, v roce 1872 navštívil «u»Alpy«/u». Následovaly další cesty po Evropě, na které se vydával téměř pravidelně. Kromě učitelských prázdnin měl také výhodu v tom, že ho finančně podporovali jednotlivci jako «u»Vojta Náprstek «/u», «u»František Ringhoffer«/u», ale i spolky jako byl «u»Svatobor«/u», spolu se smíchovskou městskou radou, školskými úřady, vídeňským ministerstvem kultu a vyučování a dalšími institucemi. Jejich členové i jednotlivci si totiž byli jisti, že Kořenského cesta přinese hmotný i duchovní přínos v muzejních sbírkách a v poznatcích, které dokáže vitální Kořenský podat širokým zástupům obyvatelstva.
    Na své cesty odjížděl dokonale připraven studiem odborné literatury a jazyků. Němčina, francouzština a angličtina byly samozřejmost, ale neměl problémy s dalšími jazyky, o čemž svědčí například jeho překlady z norštiny. Na cesty vyrážel vždy s jasně a přesně vytyčeným itinerářem: jeho cesty byly pouze jakýmsi ověřením a doplňkem faktů, které už dávno ze studia znal. Byl zastáncem názoru, že pedagog by měl co nejvíce cestovat a tak se dokonale obeznámit s poměry ve světě. Jedině díky osobní zkušenosti je možné zprostředkovat dětem nové poznatky. Na cestách si bedlivě všímal přírody a všech složek hospodářského, kulturního a náboženského života obyvatelstva, přičemž jako pedagog přirozeně věnoval pozornost školství různých národů, čímž mohl obohatit i svou vlastní učitelskou praxi.
    Za svůj život uskutečnil dvě největší a časově náročné cesty, jednu kolem světa a druhou do Austrálie a na Nový Zéland a zpět přes Asii. Na cestu kolem světa se vydal v roce «u»1893«/u» s přítelem cestovatelem Karlem Řezníčkem (1845-1914), jinak sládkem pivovaru pod Hrubou Skálou. Z Brém se přeplavili přes Atlantik, aby navštívili «u»světovou výstavu1893«/u» v «u»Chicagu«/u». Při této cestě napříč «u»USA«/u» poznal i další velká americká města. Navštívil «u»Niagarské vodopády«/u», stavěl se v «u»Yellowstonském národním parku«/u» a pokračoval směrem k Pacifiku. Parníkem přeplavil do «u»Japonska«/u», které se tehdy v češtině označovalo jako Žaponsko, dále cestoval do «u»Číny«/u» a «u»Hongkongu«/u». Lodí pokračoval na «u»Malajský poloostrov«/u», na «u»Jávu«/u» a přes «u»Indický oceán«/u» na «u»Cejlon«/u». Tam jeho cesta lodí prozatím končila. Kořenský se vydal až do «u»Dárdžílingu«/u» a postupoval pod horským pásmem «u»Himálaje«/u». Z «u»Indie«/u» se z «u»Bombaje«/u» vydal opět lodí do «u»Rudého moře«/u» a pak do «u»Egypta«/u». Tam studoval starověké památky «u»faraonů«/u». V roce 1894 se vrátil opět do Prahy.
    Svou druhou velkou výpravu uskutečnil v letech 1900-1901. Přes «u»Suezský průplav«/u» plul do «u»Adenu«/u» a «u»Colomba«/u», dále do západoaustralského «u»Perthu«/u», «u»Adelaide«/u» a železnicí přes «u»Ballarat«/u» do «u»Melbourne«/u». Dále na «u»Tasmánii«/u» a na «u»Nový Zéland«/u», kde poznal přístavy «u»Dunedin«/u» a «u»Christchurch«/u» na «u»Jižním ostrově«/u», ve «u»Wellingtonu«/u» se seznámil s českým malířem «u»Bohumírem Lindauerem«/u» (1839-1926), který maloval podobizny «u»maorských«/u» obyvatel. Z «u»Aucklandu«/u» plul na souostroví «u»Oceánie«/u» - «u»Tonga«/u», «u»Samoa«/u» a «u»Fidži«/u». Vrátil se zpět do «u»Austrálie«/u» do «u»Sydney«/u» a počátkem dubna jel železnicí do «u»Brisbane «/u». Dále pak pokračoval lodí. Zastavil se na ostrově «u»Celebes«/u», následovala «u»Jáva«/u», zde navštívil chrámový komplex «u»Borobudur«/u» a města «u»Bandung«/u» a «u»Batavia«/u». Přes «u»Singapur «/u» a thajský «u»Bangkok«/u» odjel do «u»Hongkongu«/u» (tehdy už britského). Odtud do svého tolik oblíbeného «u»Japonska«/u», kde navštívil «u»Kóbe«/u», «u»Tokio«/u» a masív «u»Haruna«/u» západně od Tokia. Z přístavu «u»Šimonoseki«/u» putoval do «u»Koreje«/u» (zastavil se v «u»Pusanu«/u» a «u»Wonsanu«/u»), poté do «u»Vladivostoku«/u» a na poštovním parníku cestou proti proudu «u»Amuru«/u», z «u»Chabarovska«/u» do «u»Stretčinska«/u» a «u»transsibiřskou magistrálou«/u» přes «u»Irkutsk«/u» do «u»Novosibirska«/u». A konečně přes «u»Ural«/u» do «u»Moskvy«/u» a do Čech.
    Kořenský nikdy neobjevoval nové kouty světa, ale zato známý svět důkladně prozkoumával, zaznamenával a zprostředkovával. Byl velkým přírodovědcem a vášnivým sběratelem. O svých cestách často publikoval, jeho knihy byly určeny zejména pro mládež, čímž měl vliv na celou společnost. Byl příslušníkem mladší generace cestovatelů kolem «u»Vojty Náprstka«/u», v období «u»první republiky«/u» patřil spolu s «u»Vrázem«/u» a «u»Holubem«/u» k nejpopulárnějším českým cestovatelům vůbec. Jeho přínos spočívá v rozšiřování obzorů mladé české společnosti, která se v té době postupně integrovala do propojujícího se světa. Svědomitě udržoval také kontakt s «u»krajany«/u», kteří žili ve světě.
    Byl členem správního výboru «u»Národního muzea «/u»a řady prestižních institucí, jako byl Orientální ústav či Československá společnost zeměpisná. Největší poctou jeho úsilí na poli vědy bylo udělení čestného doktorátu přírodních věd Univerzity Karlovy v roce 1927. Ve 20.letech byl spolu s Vrázem prvním českým cestovatelem, který o svých cestách vyprávěl na vlnách českého rozhlasu. Zemřel ve svém pražském bytě v roce 1938 ve věku 91 let.
    Jeho pamětní desky najdeme v rodném «u»Sušně«/u» i v «u»Radnicích«/u». V Praze na «u»Smíchově«/u» je po něm pojmenována ulice a «u»základní škola«/u», kde působil jako ředitel a která dodnes vlastní jeho četné přírodopisné sbírky.
    «b»«i»Kopie z online webstránky Wikipedie:«/b»«/i»
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_Ko%C5%99ensk%C3%BD
    «b»«i»Článek v českém rozhlase:«/b»«/i» http://www.rozhlas.cz/leonardo/svet/_zprava/201731

    Cesta / Travel:
    Seps v "Cesta K Protinožcům".


  4. 10.  Anna BARÁKOVÁ-TURČEKOVÁAnna BARÁKOVÁ-TURČEKOVÁ Schéma potomků až do tohoto místa (4.Marie2, 1.Dorota1) zemřel(a) Ano, datum neznámé.

    Anna — TURČEK. zemřel(a) Ano, datum neznámé. [Schéma rodiny]


  5. 11.  Jan KLOMÍNEKJan KLOMÍNEK Schéma potomků až do tohoto místa (6.Štěpán2, 1.Dorota1) zemřel(a) Ano, datum neznámé.

  6. 12.  Jaroslav KLOMÍNEKJaroslav KLOMÍNEK Schéma potomků až do tohoto místa (6.Štěpán2, 1.Dorota1) zemřel(a) Ano, datum neznámé.

  7. 13.  Anna KLOMÍNKOVÁAnna KLOMÍNKOVÁ Schéma potomků až do tohoto místa (6.Štěpán2, 1.Dorota1) zemřel(a) Ano, datum neznámé.