Filip (pra-děd) WENIG, - řídící učitel ze Staňkova

Filip (pra-děd) WENIG, - řídící učitel ze Staňkova

Muž 1771 - 1837  (66 let)

Počet generací:      Standardně    |    Kompaktně    |    Pouze text    |    Registr    |    PDF

Generace: 1

  1. 1.  Filip (pra-děd) WENIG, - řídící učitel ze StaňkovaFilip (pra-děd) WENIG, - řídící učitel ze Staňkova se narodil(a) 9 Březen 1771, Merklín, Czech Rep.; zemřel(a) 2 Prosinec 1837, Staňkov, Czech Rep..

    Jiné události:

    • Pense / Pension: 1834, Staňkov, Czech Rep.; Pro vysoký věk pensionován ze Školy ve Staňkově
    • Zaměstnání / Position: 1802, Staňkov, Czech Rep.; Převzal vedení školy

    Poznámky:

    «b»Filip WENIG «/b»(19.3. 1871 - 2.12.1837)«b»
    «/b»Nový staňkovský kantor pocházel ze starého a početného rodu "polních mistrů", kteří žili nejméně jedno století v hraničním kraji pod Přimdou ve Svaté Kateřině nedaleko Rozvadova. Snažil jsem se poodhalit jejich dávné kořeny, ale přimdecké matrikz se dochovaly až od roku 1691 a tak jsem našel v seznamu poddaných velkodvoreckého panství z roku 1649 jen jména "Partl WEENIG" (Bartoloměj WENIG) a "Paul WENIG" (Pavel WENIG). Mladší syn Bartolomějův, «b»Pavel«/b», se při samém sklonku XVII. století odstěhoval na Merklínsko. Před 13. zářím 1700, byl už usazen na vlastní chalupě v Soběkurech. Jeho syn «b»Tomáš«/b», narozený tamtéž 30. prosince 1704, se přiženil blíže k Merklínu, do Vojtěšic. Syn Tomášův «b»Jan«/b», který žil mezi 14.5. 1745 - 15.8.1781 se vyučil kolářem a yaložil si samostatnou živnost v Merklíně, kde se stal měšťanem. Oženil se tu s dcerou merklínského měšťana a panského zahradníka - «b»Magdalenou Pivnou«/b», která žila mezi 19.5. 1734 - 1779. Z jejich početné rodiny byl nejmladším právě syn «b»Filip«/b», narozený 9.3. 1771, který se dostal pravděpodobně na doporučení merklínské fary do Klatov na jezuitské gymnasium, kd epobyl však jen krátce. Měl se asi, jako většina venkovských chudých studentů, stát knězem, ale jeho mimořádné hudební vlohy a dobra znalost němčiny jej předurčily k hubenému a nevděčnému učitelskému povolání. Po učitelských zkouškách, složených asi rovněž v Klatovech, se mladý Filip WENIG stal školním pomocníkem v rodmen Merklíně u "školního principála" Ondřeje Amblera (1787), při něm se ještě hodně zdokonalil v hudbě i zpěvu. Přivydělával si někdy též jako pomocný písař (diurnista) u merklínského obecního úřadu.
    Po příchodu do Staňkova měl mladý Wenig zajisté mnohem vice příležitostí samostatněji a do větší šíře rozvíjet svou vrozenou inteligenci. V rodmen Merklíně jistě platilo známé stare biblické svědectví, že "doma není nikdo prorokem". Krom toho byl zdejší "pan principal" častěji a častěji nemoce, někdy též na cestách - a tak skoro ve všem spoléhal na svého mladičkého schopného "spomocníka". I církevní hudba a zpěv na staňkovském kůru v kostele sv. jakuba apoštola byly v té době na vyšší úrovni než v Merklově, sidle vrchnosti. Také Staňkovští využili brzy Wenigovy dobré znalosti obou zemských řečí a písařské pohotovosti. Byl po mnoho let, jak dokazují dochované písemnosti, rovněž písařem několika cechovních bratrstev. Nesmíme zapomenout, že tehdejší "pan kantor" býval vždy "pravou rukou" pana faráře, kterému musel vypomáhat v nejednom ohledu, třeba též při vyučování náboženství, ale I při pohřbech, svatbách a křtech na celé rozlehlé farnosti. Kantoři chodili často "s cedulkami", zjišťovat kdo se kde narodil, nebo zemřel a sepisovat různé poplatky k "záduší". Nejednou též vyzváněli proti mračnům, nebo vytrubovali při významnějších příležitostech. (Vyzvánění "proti bouřce" se na venkově příliš neomezilo ani přísným zákazem císaře Josefa II. z roku 1783).
    «b»Filip WENIG a jeho rodina
    «/b»«tab»A tak mladému Filipu WENIGOVI roky běžely a běžely, v plném učitelském i muzikantském konání a v době častých nemocí "pana principala" byl nejednou přetížen prací a povinnostmi. Dávno už překročil životní třicítku, ale na ženění a založení vlastní rodiny nebylo zatím ani pomyšlení. Ačkoliv byl hezký a pěkně urostlý mladý muž, na kterém nejdno dívčí oko spočinulo s viditelným zalíbením, věděl dobře, že by zatím ženu ani děti neuživil. Byl rovněž vázán na přeskrovné "ubytování" a stravu u Perniklů ve stare dřevěné škole. Náhlou změnu však přinesl rok 1802, kdy nečekaně v létě zemřel "pan principál" ve věku 67 a ˝ roku (27.7. 1802). V těch dobách bylo nepsaným zvykem, že po kantorově smrti si brával jeho nástupce bezprostředně po "šéfově" odchodu na věčnost za ženu pozůstalou vdovu, často o hodně starší a s několika dětmi. Byl zároveň s nimi vázán na nevelký a přeskromný byt ve škole. A tak se Filip žení 18.6. 1803 s "kantorkou" «b»Evou Perniklovou«/b» rozenou Královou, dcerou kantora a měšťana v Berouně «b»Matěje KRÁLE «/b»(8.5. 1769). Byla to prý příjemná a hezká paní s vrozenou inteligencí a pravou kantorskou hudebností. Z prvního manželství jí ze 4 dětí zůstaly 2 dcery na nichž spočívala ta yvláštnost, že se «b»obě«/b» jmenovaly «b»Barbora«/b».
    Tak dosáhl Filip postavení "školního principála", poněvadž se tehdy už mohl vykázat I příslušnými zkouškami plzeňské zkušební komise. Ani s pomocí hudby, zpěvu a dlouhodobé písařské činnosti na staňkovské radnici I cechovních bratrstvech, neměli novomanželé Wenigovi čivot lehký ! Tím spíše, že jim "čáp a vrána" přinášeli často dalšího plačícího člena do rozrůstajíci se rodiny. Vedle "zděděných" 2 dcer měl učitel Filip WENIG celkem 6 vlastních dětí.
    Tehdy byla po celé Evropě, ale zvláště v Čechách těžká doba: Uprostřed "napoleonských vojen" totiž vypukl hladomor a zároveň s ním řada nakažlivých nemocí, které se jako smrtící vlny šířils I do nejodlehlejších lidských příbytků. Ani Chodsko a na jeho okraji ležící Staňkov jim nebyly ušetřeny. V chudičké rodině kantorově však tehdy nikdo nezemřel. To svědčí zároveň o nejlepší úrovni života na staňkovské škole, dodržování pravidel čistoty, hygieny správné životosprávy. Kantor sám však byl jen málokdy po vyučování doma, poněvadž se musel povinně zúčastnit všech pohřebních obřadů a zádušních mší, kterých bylo den ode dne vice …
    Ani po skončení všech válečných a snimi neodlučitelně spojených běd neměli staří Wenigovi vystaráno. Hoši byli na studiích, což take "koštovalo" hodně stříbrňáků. Vedle toho se začalz u obou manželů hlásit obvyklé příznaky stáří, které přicházelz v tehdejších dobách mnohem dříve než dnes a nebylo na ně léku, ani jiné "rehabilitační" pomoci jako dnes. Kantora trápilo již dlouho revma, kterému nepřispíval jistě každodenní pobyt v promrzlém kostele, jeho choť zas časem trápily žaludeční obtíže a žlučníkové záchvaty. Přesto oba dožili poměrně dobrého věku: Školní principál «b»Filip WENIG«/b» zemřel o adventě roku 1837 (2.12) a jeho starší choť «b»Eva«/b» jej předešla na věčnost jen o málo vice než 1 rok (18.8. 1836).
    Ještě rok před smrtí si však kantor přivedl do osiřelé "školičky" novou ženu . skoro o 15 let mladší bezdětnou vdovu «b»Majdalenu FLEISCHMANNOVOU«/b». Podle současných svědectví to však nebyl příliš šťastný počin a dle shodného tvrzení členů rodiny uspíšil kantorů konec. Jeho vdova zemřela až roku 1863.

    Úmrtí:
    Umřel "sešlostí věkem - stářím"

    Filip byl(a) sezdán(a) s Magdalena FLEISCHMANN-WENIG, - žena 2 1 Listopad 1836, Staňkov, Czech Rep.. Magdalena se narodil(a) cca 1785; zemřel(a) 1863. [Schéma rodiny]

    Filip byl(a) sezdán(a) s Eva KRÁLOVÁ-PERNIKLOVÁ-WENIGOVÁ, - žena 1 18 Červen 1803, Staňkov, Czech Rep.. Eva (dcera od Matěj KRÁL, - učitel v Berouně) zemřel(a) 18 Srpen 1836, Staňkov, Czech Rep.. [Schéma rodiny]

    Děti:
    1. 2. František sr. WENIG, - řídící učitel ze Staňkova (děd Arnošta)  Schéma potomků až do tohoto místa se narodil(a) 29 Říjen 1805, Staňkov, Czech Rep.; zemřel(a) 8 Říjen 1873, Staňkov, Czech Rep..
    2. 3. Johann WENIG, - učitel ve sv. Barboře  Schéma potomků až do tohoto místa se narodil(a) 8 Leden 1808, Staňkov, Czech Rep.; zemřel(a) 6 Říjen 1861, Sv. Barbora u Všekar.


Generace: 2

  1. 2.  František sr. WENIG, - řídící učitel ze Staňkova (děd Arnošta)František sr. WENIG, - řídící učitel ze Staňkova (děd Arnošta) Schéma potomků až do tohoto místa (1.Filip1) se narodil(a) 29 Říjen 1805, Staňkov, Czech Rep.; zemřel(a) 8 Říjen 1873, Staňkov, Czech Rep..

    Poznámky:

    «b»František WENIG«/b», sr. (1805-73) byl po otci řídícím učitelem ve Staňkově, ale učil take v Kolovči, Lštění a mezi léty 1824-28 i na domažlitské dívčí škole. Jeho bratr «b»Jan«/b» (1808-73), se také stal řídícím učitelem na jazykové smíšené škole při hornickém kostele sv. Barbory nedaleko Všekar. Oba byli známi jako výborní učitelé, muzikanti a nadčení kulturní pracovníci. Za manželky si vzali sestry TRNKOVY - z vážené staňkovské měšťanské rodiny, dcery tkalce Adama Trnky a Johanny Berkové z Kolovče.
    A sice «b»František«/b» měl «b»Salomenu«/b» (21.3. 1812 - 2.11. 1886) a «b»Jan«/b» si vzal «b»Kateřinu«/b» (2.8. 1816 - 21.1. 1891) , takže byli spolu sešvagřeni. Obě neohrožené kantorské ženy a matky vypomáhaly svým manželům na jejich působištích nejen pečlivou školnickou dřinou, ale take při vyučování dívek v domácích i ručních pracích, jako to činila už jejich tchýně Eva.
    Oba synové Filipa Weniga založili početné rody učitelů, profesorů, malířů, hudbníků i vědců, kteří ovládli všechny činnosti lidské tvořivosti. Pokračovatelem Františovým na staňkovské "školičce" i kostelním kůru byl syn «b»Josef«/b», sice předčasně zemřelý, ale nadmíru zasloužilý o veřejný a kulturní život celého Staňkovska.

    František byl(a) sezdán(a) s Salomena TRNKA-WENIG 4 Červen 1833, Staňkov, Czech Rep.. Salomena (dcera od Adam TRNKA, - soukeník, Staňkov a Joanna BERKA-TRNKA, z Kolovče) se narodil(a) 21 Březen 1812, Staňkov, Czech Rep.; zemřel(a) 2 Listopad 1886. [Schéma rodiny]

    Děti:
    1. 4. Karolina WENIG  Schéma potomků až do tohoto místa se narodil(a) 1834, Staňkov, Czech Rep.; zemřel(a) 1916.
    2. 5. Aloisie WENIG  Schéma potomků až do tohoto místa se narodil(a) 1838, Staňkov, Czech Rep.; zemřel(a) Ano, datum neznámé.
    3. 6. Jan WENIG, - učitel, České Budějovice  Schéma potomků až do tohoto místa se narodil(a) 17 Únor 1840, Staňkov, Czech Rep.; zemřel(a) 16 Únor 1898.
    4. 7. Alois WENIG, - učitel a spisovatel  Schéma potomků až do tohoto místa se narodil(a) 21 Březen 1842, Staňkov, Czech Rep.; zemřel(a) 13 Srpen 1916.
    5. 8. Julius WENIG  Schéma potomků až do tohoto místa se narodil(a) 7 Červenec 1844, Staňkov, Czech Rep.; zemřel(a) 1924.
    6. 9. Josef, sr. WENIG, - řídící učitel ze Staňkova (strýc Arnošta)  Schéma potomků až do tohoto místa se narodil(a) 19 Listopad 1846, Staňkov, Czech Rep.; zemřel(a) 20 Květen 1888, Staňkov, Czech Rep..
    7. 10. Marie WENIG  Schéma potomků až do tohoto místa se narodil(a) 1847, Staňkov, Czech Rep.; zemřel(a) Ano, datum neznámé.
    8. 11. František (Seraf), jr. WENIG, - učitel, zemský inspektor škol (otec Arnošta)  Schéma potomků až do tohoto místa se narodil(a) 9 Září 1849, Staňkov, Czech Rep.; zemřel(a) 6 Únor 1922, Praha, Czech Rep..
    9. 12. Františka WENIG  Schéma potomků až do tohoto místa se narodil(a) 1855, Staňkov, Czech Rep.; zemřel(a) Ano, datum neznámé.

    František byl(a) sezdán(a) s Marie ZIGLEROVÁ, - z Městyse Staňkova Červenec 1829, Staňkov, Czech Rep.. Marie zemřel(a) cca 1832, Staňkov, Czech Rep.. [Schéma rodiny]

    Děti:
    1. 13. Antonie WENIG  Schéma potomků až do tohoto místa se narodil(a) 1830, Staňkov, Czech Rep.; zemřel(a) 1899.

  2. 3.  Johann WENIG, - učitel ve sv. BarbořeJohann WENIG, - učitel ve sv. Barboře Schéma potomků až do tohoto místa (1.Filip1) se narodil(a) 8 Leden 1808, Staňkov, Czech Rep.; zemřel(a) 6 Říjen 1861, Sv. Barbora u Všekar.

    Poznámky:

    «b»Jan WENIG«/b» (1808-1861), řídící učitel a mladší bratr staňkovského Františka WENIGA (1805-1873), měl také nelehký a strastiplný učitelský osud: Od dětstbí nebyl příliš zdráv a protože se musel často živit muzikou při nočních venkovských zábavách, ještě si hodně ublížil. Patřil mezi nejlepší muzikanty na Staňkovsku a bezvadně hrál obzvláště na bicí nástroje. S bratrem Františkem spolu působili několik let na Kolovečsku a pak v Osvračíně a Blížejově. Jan se stal druhým učitelem na nově založené škole v "městě" Staňkově a od začátku 50. let byl řídícím učitelem na hornické škole u sv. Barbory. Žil pak s početnou rodinou v úplné odloučenosti, na samotě mezi lesy. Vedle učitelství a muziky zastával při kostele kostelnickou činnost, miloval zahradnickou a sadařskou práci, takže si za čas vypěstoval kolem školy skutečný sad. Z jeho 7 dětí se švagrovou «b»Kateřinou«/b», rodem «b»TRNKOVOU«/b» ze Staňkova (nar. 2.8. 1816 - zemř. ve Staňkově 3.7. 1891), jich dorostlo dospělosti šest. Učitelskému a muzikantskému povolání se věnovali tři synové: «b»Karel«/b» (nar. 30.1. 1844), «b»Hynek«/b» (nar. 28.3. 1845) a «b»Ferdinand«/b» (nar. 3.7. 1853).

    Johann byl(a) sezdán(a) s Katharina TRNKA-WENIG 9 Červen 1840, Staňkov, Czech Rep.. Katharina se narodil(a) 2 Srpen 1816, Staňkov, Czech Rep.; zemřel(a) 21 Leden 1891, Staňkov, Czech Rep.. [Schéma rodiny]

    Děti:
    1. 14. Karel WENIG, - učitel a muzikant  Schéma potomků až do tohoto místa se narodil(a) 30 Leden 1844, Sv. Barbora, Czech rep.; zemřel(a) Ano, datum neznámé.
    2. 15. Ignác (Hynek) WENIG, - učitel  Schéma potomků až do tohoto místa se narodil(a) 28 Březen 1845, Staňkov, Czech Rep.; zemřel(a) Ano, datum neznámé.
    3. 16. Marie WENIGOVÁ-BROŽOVSKÁ, - muzikantská rodina  Schéma potomků až do tohoto místa se narodil(a) 1849; zemřel(a) Ano, datum neznámé.
    4. 17. Kateřina WENIGOVÁ-XXX, - provdaná za učitele  Schéma potomků až do tohoto místa
    5. 18. Ferdinand WENIG, - řídící učitel, Staňkov  Schéma potomků až do tohoto místa se narodil(a) 3 Červenec 1853, Sv. Barbora u Všekar; zemřel(a) 26 Duben 1932, Staňkov, Czech Rep..


Generace: 3

  1. 4.  Karolina WENIGKarolina WENIG Schéma potomků až do tohoto místa (2.František2, 1.Filip1) se narodil(a) 1834, Staňkov, Czech Rep.; zemřel(a) 1916.

  2. 5.  Aloisie WENIGAloisie WENIG Schéma potomků až do tohoto místa (2.František2, 1.Filip1) se narodil(a) 1838, Staňkov, Czech Rep.; zemřel(a) Ano, datum neznámé.

  3. 6.  Jan WENIG, - učitel, České BudějoviceJan WENIG, - učitel, České Budějovice Schéma potomků až do tohoto místa (2.František2, 1.Filip1) se narodil(a) 17 Únor 1840, Staňkov, Czech Rep.; zemřel(a) 16 Únor 1898.

  4. 7.  Alois WENIG, - učitel a spisovatelAlois WENIG, - učitel a spisovatel Schéma potomků až do tohoto místa (2.František2, 1.Filip1) se narodil(a) 21 Březen 1842, Staňkov, Czech Rep.; zemřel(a) 13 Srpen 1916.

    Poznámky:

    «b»Alois WENIG«/b» (21.3.1842 - 13.8.16) po vystudování učitelského ústavu učil na národních školách Příbramska, yvláště v Bubovicích a Březnici. Pak zakotvil v Příbrami jako zatímní řídící učitel. Byl to muž velmi vzdělaný, milovník literatury, hudby I výtvarného umění. Sám tvořil půvabné lyrické verše a maloval. Po sňatku s «b»Josefínou KAVALIEROVOU«/b», pocházející ze známé sklářské rodiny v Sázavě nad Sázavou, však zanechal neral a s bolestí svého učitelství a stal se účetním ve sklárně svého švagra. U Wenigů a Kavalírů se scházela pravidelně pestrá umělecká společnost a hrálo se české divadlo. Podle tradice napsal «b»Alois WENIG«/b» několik divadelních "kusů", které venkovské herecké společnosti rády a s úspěchem hrály.

    Alois — Josefina KAVALÍROVÁ, - ze sklářské rodiny. Josefina se narodil(a) Sázava nad Sázavou, Czech Rep.. [Schéma rodiny]

    Děti:
    1. 19. Marie WENIGOVÁ-ŽEGKLITZOVÁ  Schéma potomků až do tohoto místa se narodil(a) 1873; zemřel(a) 1922.
    2. 20. Růžena WENIGOVÁ-MARKOVÁ  Schéma potomků až do tohoto místa se narodil(a) 1876; zemřel(a) 1948.
    3. 21. Dr. Jaromír WENIG, - zoolog, universitní profesor  Schéma potomků až do tohoto místa se narodil(a) 4 Prosinec 1877, Sázava nad Sázavou, Czech Rep.; zemřel(a) 1 Září 1933, Olomouc, Czech Rep..

  5. 8.  Julius WENIGJulius WENIG Schéma potomků až do tohoto místa (2.František2, 1.Filip1) se narodil(a) 7 Červenec 1844, Staňkov, Czech Rep.; zemřel(a) 1924.

    Poznámky:

    «b»Julius«/b» «b»WENIG«/b» (7.7.1844 - - 1924). Po studiích v Českých Budějovicích začal působit na národních školách v rodném kraji. Učil v německých obcích ač byl upřímý a činný vlastenec. Pobyl v Holíšově, Blížejově a nejdéle v Meclově.

    Julius — . Neznámé [Schéma rodiny]

    Děti:
    1. 22. Jan WENIG  Schéma potomků až do tohoto místa se narodil(a) 29 Červenec 1886; zemřel(a) Ano, datum neznámé.
    2. 23. Jaromír WENIG, - učitel na gymnasiu v Příbrami  Schéma potomků až do tohoto místa se narodil(a) Meclov, Czech Rep..

  6. 9.  Josef, sr. WENIG, - řídící učitel ze Staňkova (strýc Arnošta)Josef, sr. WENIG, - řídící učitel ze Staňkova (strýc Arnošta) Schéma potomků až do tohoto místa (2.František2, 1.Filip1) se narodil(a) 19 Listopad 1846, Staňkov, Czech Rep.; zemřel(a) 20 Květen 1888, Staňkov, Czech Rep..

    Jiné události:

    • Zaměstnání / Position: 1873-1891, Staňkov, Czech Rep.; řídící učitel

    Poznámky:

    «b»Josef WENIG«/b» byl v inspekčních zprávách velmi kladně hodnocen, „jako jeden z nejhorlivějších u okresu". Po něm v letech 1891-1905 vedl školu Václav Zahořík.
    Další dva roky byla škola v rukou „zatímního správce" a v roce «b»1907«/b» získal místo řídícího učitele «b»Ferdinand WENIG«/b», výrazná osobnost nejen ve školství, ale také zasloužilý organizátor veřejného života. Výrazně se také angažoval v prosazení novostavby školní budovy.
    (Zdroj: Literární sborník k 100. výročí vzbudování školy 2014) :
    http://www.google.ca/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=33&ved=0ahUKEwiWmOeO5LfNAhUp64MKHbTJAq04HhAWCCowAg&url=http%3A%2F%2Fwww.zsstankov.cz%2Fcs%2F470%2F1002%2Fdownload%2F699.pdf&usg=AFQjCNF0mAb4ZWb-NrHGnfMC_4jes3mNKg&sig2=z6xzV-aXOyFeNyDyN-K75g

    «b»«i»Mgr. Jan P. HOLÝ :
    «/b»«/i»Řídící učitel «b»Josef WENIG«/b», který byl zároveň ředitelem kůru v chrámu sv. Jakuba, žil mezi 19.11. 1846 a 20.5. 1888. Byl osmý z 10 dětí Františka Weniga a Salomeny Trnkové, z nichž vzešlo 5 učitelů.
    Josef WENIG učil už v nové škole (1866), prožil významné změny ve státní i zemské školské soustavě a dočkal se dokonce uznáné ve svém rodišti a okolí. Oženil se v roce 1872 s Marií Aloisií, dcerou sedláře a měšťana ve východočeské Dobrušce, Antonína Šuberta a jeho maželky Anny, rodem Vobořilové z blízkého Opočna.
    Manželka Josefa, «b»Marie Aloisie (roz. Šubertová)«/b», byla sestrou vynikajícího českého dramatika, spisovatele a ředitele Národního divadla Frantička Adolfa ŠUBERTA. Měla bratra Antonína Schuberta take v nedalekém Horšovském Týně a pražský slavný bratr za nimi často dojížděl. Našel jsem jej jako kmotra synovců vlastnoručně podepsaného ve staňkovské matrice. Z Národního divadla přicházely do Staňkova tehdy častěji I jiné vzácné návštěvy. Mezi nimi to byl asi nejčastěji slavný komik Jindřich Mošna, který se tu začal učit na dudy, což použil později ne jednou při svých nezapomenutelných vystoupeních "na prknech".


    Zaměstnání / Position:
    «b»Josef WENIG«/b» byl v inspekčních zprávách velmi kladně hodnocen, „jako jeden z nejhorlivějších u okresu". Po něm v letech 1891-1905 vedl školu Václav Zahořík.
    Další dva roky byla škola v rukou „zatímního správce" a v roce «b»1907«/b» získal místo řídícího učitele «b»Ferdinand WENIG«/b», výrazná osobnost nejen ve školství, ale také zasloužilý organizátor veřejného života. Výrazně se také angažoval v prosazení novostavby školní budovy.

    Josef, byl(a) sezdán(a) s Marie Aloisie SCHUBERTOVÁ-WENIGOVÁ 1872, Staňkov, Czech Rep.. Marie (dcera od SCHUBERT a SCHUBERTOVÁ) se narodil(a) cca 1846, Dobruška, Czech Rep.; zemřel(a) Ano, datum neznámé. [Schéma rodiny]

    Děti:
    1. 24. Adolf WENIG, - učitel, spisovatel  Schéma potomků až do tohoto místa se narodil(a) 13 Srpen 1874, Staňkov, Czech Rep.; zemřel(a) 19 Březen 1940, Praha, Czech Rep..
    2. 25. Josef jr. WENIG, - výtvarník  Schéma potomků až do tohoto místa se narodil(a) 12 Únor 1885, Staňkov, Czech Rep.; zemřel(a) 8 Září 1939, Praha. Czech Rep..
    3. 26. Růžena WENIGOVÁ-BLAHNÍKOVÁ  Schéma potomků až do tohoto místa se narodil(a) 29 Listopad 1887, Staňkov, Czech Rep.; zemřel(a) Ano, datum neznámé.

  7. 10.  Marie WENIGMarie WENIG Schéma potomků až do tohoto místa (2.František2, 1.Filip1) se narodil(a) 1847, Staňkov, Czech Rep.; zemřel(a) Ano, datum neznámé.

  8. 11.  František (Seraf), jr. WENIG, - učitel, zemský inspektor škol (otec Arnošta)František (Seraf), jr. WENIG, - učitel, zemský inspektor škol (otec Arnošta) Schéma potomků až do tohoto místa (2.František2, 1.Filip1) se narodil(a) 9 Září 1849, Staňkov, Czech Rep.; zemřel(a) 6 Únor 1922, Praha, Czech Rep..

    Jiné události:

    • Jmenování / Appointment: 1891, Praha, Czech Rep.; Yemský školní inspektor
    • Narození / Birth: 9 Září 1849, Staňkov, Czech Rep.; Matrika: http://www.portafontium.eu/iipimage/30068512/stankov-10_1020-n?x=11&y=46&w=387&h=200
    • Profesor: 1878, Praha. Czech Rep.; Karlova Universita, obor čeština, latina řečtina

    Poznámky:

    «i»Karel WENIG«/i» (1878 Olomouc - 1964 Praha) ???
    Citace z : Akad. Bulletin CAV: http://abicko.avcr.cz/2014/02/09/
    "Karel Wenig se narodil 5. června 1878 v Olomouci v rodině filologa a zemského školního inspektora «b»Františka Weniga«/b»."
    Etc.etc. -

    «b»František WENIG : «/b»
    (http://ipac.svkkl.cz/arl-kl/m-cs/detail-kl_us_auth-0277718-Wenig-Frantisek-18491922/) :
    Vystudoval gymnázium v Českých Budějovicích a Klatovech, klasickou filologii na pražské univerzitě. Od r. 1873 učil na reálce v Příbrami, o čtyři roky později v Olomouci. V l. 1879-1883 učil v Litomyšli, kde se přátelil s A. Jiráskem. Poté jmenován okresním školním inspektorem ve Slaném, od r. 1887 referentem pro obecné školství při zemské školní radě v Praze. Významně přispíval k reformě školství - prosadil sestavení modernějších čítanek s umělecky cennějšími texty a články o českých dějinách, vymohl ilustrování slabikáře M. Alšem ap.
    V r. 1908 jmenován dvorním radou. V důchodu žil v Drachkově u Soběslavi.
    - Autor knihy vzpomínek na život vesnické školy, drobných vzpomínek na A. Jiráska a M. Alše.
    «u»«b»Působiště«/u»«/b»:
    (http://ipac.svkkl.cz/arl-kl/m-cs/detail-kl_us_auth-0277718-Wenig-Frantisek-18491922/) :
    České Budějovice, Drachkov (Strakonice), Klatovy, Litomyšl, Olomouc (1878 syn Karel), Praha, Příbram (1885 syn Arnošt),Slaný.

    1907 - Zem. škol. «b»inspektor Fr. WENIG«/b» navštívil školu v Trojovicích ("nedostatečná - postavit novou !")
    http://www.lsokol.cz/cs/genealogie/kroniky/pameti-trojovic-cast-ii/

    Jina zmínka: http://www.veseli.cz/soubory/18068/vesel11-06.pdf
    Listina z báně kostela sv. Václava v Drachově (u Veselí nad Lužnicí, z r. 1913):
    "Též zde bydlel slovutný a velectěný pan c.k. zemský školní inspektor dvorní rada «b»František WENIG«/b», který pro letní pobyt ve zdejší obci vystavěl si villu - "

    Narození / Birth:
    Matrika narození:
    http://www.portafontium.eu/iipimage/30068512/stankov-10_1020-n?x=11&y=46&w=387&h=200
    Kmotr Jan WENIG, podučitel v Staňkov Město (bratr otce Františka = strýc Franti ka ml.)
    Kmotra Kateřina WENIG, jeho manželka

    František — WENIGOVÁ. [Schéma rodiny]

    Děti:
    1. 27. Karel WENIG, - Profesor filosofie  Schéma potomků až do tohoto místa se narodil(a) 5 Červen 1878, Olomouc, Czech Rep.; zemřel(a) 12 Březen 1964, Praha, Czech Rep.; byl(a) pohřben(a) Praha-Olšany, Czech Rep..
    2. 28. JUDr Arnošt WENIG, - právník, Professor PF-UK  Schéma potomků až do tohoto místa se narodil(a) 10 Září 1883, Příbram, Czech Rep.; zemřel(a) 21 Říjen 1964, Jičín, Czech Rep..

  9. 12.  Františka WENIGFrantiška WENIG Schéma potomků až do tohoto místa (2.František2, 1.Filip1) se narodil(a) 1855, Staňkov, Czech Rep.; zemřel(a) Ano, datum neznámé.

  10. 13.  Antonie WENIGAntonie WENIG Schéma potomků až do tohoto místa (2.František2, 1.Filip1) se narodil(a) 1830, Staňkov, Czech Rep.; zemřel(a) 1899.

  11. 14.  Karel WENIG, - učitel a muzikantKarel WENIG, - učitel a muzikant Schéma potomků až do tohoto místa (3.Johann2, 1.Filip1) se narodil(a) 30 Leden 1844, Sv. Barbora, Czech rep.; zemřel(a) Ano, datum neznámé.

  12. 15.  Ignác (Hynek) WENIG, - učitelIgnác (Hynek) WENIG, - učitel Schéma potomků až do tohoto místa (3.Johann2, 1.Filip1) se narodil(a) 28 Březen 1845, Staňkov, Czech Rep.; zemřel(a) Ano, datum neznámé.

    Poznámky:

    «b»Hynek WENIG «/b»(křtěný «b»Ignác«/b», nar. 1845) působil na něměckých školách v Holýšově, Blížejově a dlouhá léta byl řídícím učitelem na německé škole v Plzni. Přesto se nikdy neodnárodnil, naopak zůstal upřímným, nepodajným a velice činným vlastencem.

    Ignác byl(a) sezdán(a) s Johanna HELLER-WENIG, - zastřelena nehodou 16 Duben 1872, Staňkov, Czech Rep.. Johanna se narodil(a) cca 1850, Staňkov, Czech Rep.; zemřel(a) 1873, Staňkov, Czech Rep.. [Schéma rodiny]


  13. 16.  Marie WENIGOVÁ-BROŽOVSKÁ, - muzikantská rodinaMarie WENIGOVÁ-BROŽOVSKÁ, - muzikantská rodina Schéma potomků až do tohoto místa (3.Johann2, 1.Filip1) se narodil(a) 1849; zemřel(a) Ano, datum neznámé.

    Marie — Antonín BROŽOVSKÝ, - obuvník. Antonín se narodil(a) Staňkov, Czech Rep.. [Schéma rodiny]


  14. 17.  Kateřina WENIGOVÁ-XXX, - provdaná za učiteleKateřina WENIGOVÁ-XXX, - provdaná za učitele Schéma potomků až do tohoto místa (3.Johann2, 1.Filip1)

  15. 18.  Ferdinand WENIG, - řídící učitel, StaňkovFerdinand WENIG, - řídící učitel, Staňkov Schéma potomků až do tohoto místa (3.Johann2, 1.Filip1) se narodil(a) 3 Červenec 1853, Sv. Barbora u Všekar; zemřel(a) 26 Duben 1932, Staňkov, Czech Rep..

    Poznámky:

    «b»Ferdinand«/b», syn «b»Jana a Kateřiny Trnkové«/b». Narodil se na škole u sv. Barbory blízko Všekar 3.7. 1853 a zemřel ve Staňkově jako pensista 26. 4. 1932. Ten zanechal rovněž početnou učitelskou rodinu v mužském i ženském pokolení.

    Ferdinand byl(a) sezdán(a) s Markéta JANKOVSKÁ-WENIG 23 Listopad 1875, Staňkov, Czech Rep.. Markéta se narodil(a) cca 1853, Staňkov, Czech Rep.; zemřel(a) Ano, datum neznámé. [Schéma rodiny]



Generace: 4

  1. 19.  Marie WENIGOVÁ-ŽEGKLITZOVÁMarie WENIGOVÁ-ŽEGKLITZOVÁ Schéma potomků až do tohoto místa (7.Alois3, 2.František2, 1.Filip1) se narodil(a) 1873; zemřel(a) 1922.

    Marie — PhMr Vilém ŽEGKLITZ, - lékárník. [Schéma rodiny]


  2. 20.  Růžena WENIGOVÁ-MARKOVÁRůžena WENIGOVÁ-MARKOVÁ Schéma potomků až do tohoto místa (7.Alois3, 2.František2, 1.Filip1) se narodil(a) 1876; zemřel(a) 1948.

    Růžena — PhDr, JUDr Bedřich MAREK, - učitel a odborný spisovatel. [Schéma rodiny]


  3. 21.  Dr. Jaromír WENIG, - zoolog, universitní profesorDr. Jaromír WENIG, - zoolog, universitní profesor Schéma potomků až do tohoto místa (7.Alois3, 2.František2, 1.Filip1) se narodil(a) 4 Prosinec 1877, Sázava nad Sázavou, Czech Rep.; zemřel(a) 1 Září 1933, Olomouc, Czech Rep..

    Poznámky:

    «b»Dr. Jaromír WENIG«/b», universitní professor, se narodil v Sázavě 4.12.1877 a zemřel v Olomouci 1.9.1933. Byl to významný český zoolog a znalec české fauny. Napsal a vzdal řadu obsáhlou řadu původních prací. Slyšel jsem o něm pochvalně vyprávět svého otce, který byl na univerzitě jeho žákem. Vydal I fysiologický atlas a významnou práci o štítné žláze.

    Jaromír — . Neznámé [Schéma rodiny]

    Děti:
    1. 29. RNDr Karel WENIG, - fysiolog, universitní profesor  Schéma potomků až do tohoto místa se narodil(a) 7 Červen 1906, Praha, Czech Rep.; zemřel(a) 9 Prosinec 1970, Praha, Czech Rep..

  4. 22.  Jan WENIGJan WENIG Schéma potomků až do tohoto místa (8.Julius3, 2.František2, 1.Filip1) se narodil(a) 29 Červenec 1886; zemřel(a) Ano, datum neznámé.

    Jan — . Neznámé [Schéma rodiny]

    Děti:
    1. 30. Jan WENIG, - výtvarník a pedagog  Schéma potomků až do tohoto místa se narodil(a) 15 Srpen 1910, Mrákov, Czech Rep.; zemřel(a) 2 Květen 1972, Plzeň, Czech Rep..

  5. 23.  Jaromír WENIG, - učitel na gymnasiu v PříbramiJaromír WENIG, - učitel na gymnasiu v Příbrami Schéma potomků až do tohoto místa (8.Julius3, 2.František2, 1.Filip1) se narodil(a) Meclov, Czech Rep..

  6. 24.  Adolf WENIG, - učitel, spisovatelAdolf WENIG, - učitel, spisovatel Schéma potomků až do tohoto místa (9.Josef,3, 2.František2, 1.Filip1) se narodil(a) 13 Srpen 1874, Staňkov, Czech Rep.; zemřel(a) 19 Březen 1940, Praha, Czech Rep..

    Poznámky:

    «b»Adolf Wenig«/b» («u»13. srpna «/u» «u»1874 «/u», «u»Staňkov «/u» u «u»Horšovského Týna «/u» - «u»19. března «/u» «u»1940 «/u», «u»Praha«/u») byl český «u»spisovatel «/u», «u»pedagog «/u», «u»libretista «/u» a «u»překladatel «/u» z francouzštiny. Byl bratrem výtvarníka «u»Josefa Weniga «/u», otcem spisovatele Dr. «u»Jana Weniga «/u» a dále otcem výtvarníka «u»Adolfa Weniga «/u». Sestra «b»Růžena «/b»se provdala za divadelního historika «u»Vojtěcha Kristiána Blahníka «/u».
    Pocházel z učitelské rodiny ze Staňkova, kde jeho otec a předtím i děd působili jako «u»řídící učitelé «/u». Když vychodil obecnou školu, poslal ho otec na studia do «u»Domažlic «/u», kde byl ubytován u krejčího Votruby (bylo tehdy zvykem, že menší řemeslníci a úředníci ubytovávali přespolní «u»studenty «/u»). Toto období bylo poměrně obtížné, Votrubova manželka na něm velice šetřila (podle slov jeho matky bylo skrze krajíce Votrubovou ukrojené vidět až ke kostelu) a krátce nato zemřel i jeho otec.
    Matka Adolfa Weniga Marie Wenigová (rozená Schubertová, 1846-??), která kromě něj měla ještě další tři děti, se odstěhovala ke svému bratrovi «u»Františku Adolfu Šubertovi «/u» do Prahy.«sup»[«u»zdroj? «/u»]«u»«/sup»[p 1]«/u» Od roku 1888 již byla s dětmi policejně hlášena sama. Proto se Adolf Wenig musel vzdát svého snu - studií na univerzitě. Dostudoval nižší střední školu na Smíchově, následně Pražský učitelský ústav a šel učit - nejprve na «u»Žižkov «/u», poté na «u»Vinohrady «/u».
    Dne 21. února 1903 se oženil s «b»Pavlou «/b»(Paulinou) «b»Korbovou «/b»(«u»30. červenec «/u» «u»1880 «/u» - «u»26. březen «/u» «u»1963 «/u»), dcerou pražského obchodníka.
    Od roku «u»1904 «/u» bydleli manželé Wenigovi v «u»Praze «/u» na «u»Vinohradech «/u» na Korunní třídě číslo 71, 13. července 1905 se jim narodil syn Jan, pozdější spisovatel dr. «u»Jan Wenig«/u». Adolf Wenig tehdy pracoval jako učitel na škole v Čelakovského ulici.
    Ve volném čase se věnoval spisovatelské činnosti, především knihám «u»pověstí «/u», na nichž spolupracoval i se svým bratrem «u»Josefem «/u», který k nim často vytvářel «u»ilustrace «/u». Většina «u»rukopisů «/u» byla psána ručním tiskacím krasopisem, «u»psací stroj «/u» začal používat teprve na sklonku života.
    Literární dílo Adolfa Weniga je rozsáhlé (databáze NK ČR eviduje 189 vydaných titulů) a proto je níže uveden pouze výběr a první vydání vybraných titulů v češtině. Napsal řadu knih pro děti (byl vůbec jedním z prvních spisovatelů, kteří tvořili kvalitní dětskou literaturu), posbíral a sepsal řadu českých «u»pověstí «/u»; na jeho libreto «u»«i»Čert a Káča «/u»«/i» složil «u»Antonín Dvořák «/u» známou operu.
    (Zdroj: http://www.wikiwand.com/cs/Adolf_Wenig)

    ENGLISH brief:
    «b»Adolf Wenig«/b» (1874 - 1940) was born in Stankov u Horšovského Týna in a teaching family. Because his father soon died, the son could end only the lower secondary school and then completed his education at the Prague Teachers Institute.
    All his life he devoted himself to teaching mission and a collection of legends and myths. Among the best known are rumors of Old Prague, heroic rumors of Blanik Moravian-Silesian reputation. Also translated and wrote songs and libretti, among other things, worked with Antonín Leopold Dvořák on the opera The Devil and Kate. He was a close friend of the famous singer Ema Destin
    Source: http://www.tfsimon.com/Ex-Libris-Tavik-Frantisek-Simon-(1877-1942).html

    Narození:
    Matrika narození Staňkov, pag.130:
    http://www.portafontium.eu/iipimage/30068523/stankov-21_1320-n?language=cs

    Adolf byl(a) sezdán(a) s Pavla KORBOVÁ-WENIGOVÁ, - dcera obchodníka z Prahy 21 Únor 1903, Praha, Czech Rep.. Pavla se narodil(a) 30 Červenec 1880, Praha, Czech Rep.; zemřel(a) 26 Březen 1963, Praha, Czech Rep.. [Schéma rodiny]

    Děti:
    1. 31. Dr. Jan WENIG, - spisovatel  Schéma potomků až do tohoto místa se narodil(a) 23 Červen 1905, Praha, Czech Rep.; zemřel(a) 20 Březen 1979, Praha, Czech Rep.; byl(a) pohřben(a) Praha-Vinohrady, Czech Rep..
    2. 32. Adolf WENIG, ML., - výtvarník  Schéma potomků až do tohoto místa se narodil(a) 28 Duben 1912, Praha, Czech Rep.; zemřel(a) 11 Květen 1980, Praha, Czech Rep..
    3. 33. Ema WENIGOVÁ  Schéma potomků až do tohoto místa

  7. 25.  Josef jr. WENIG, - výtvarníkJosef jr. WENIG, - výtvarník Schéma potomků až do tohoto místa (9.Josef,3, 2.František2, 1.Filip1) se narodil(a) 12 Únor 1885, Staňkov, Czech Rep.; zemřel(a) 8 Září 1939, Praha. Czech Rep..

    Poznámky:

    WIKIPEDIA: https://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_Wenig
    «b»Josef Wenig«/b» («u»12. února «/u» «u»1885 «/u», «u»Staňkov«/u» u «u»Horšovského Týna «/u» - «u»8. září «/u» «u»1939 «/u», «u»Praha «/u») byl český «u»malíř «/u», «u»ilustrátor «/u», jevištní a kostýmní «u»výtvarník «/u».
    Byl synovcem divadelního ředitele a dramatika «u»Františka Adolfa Šuberta «/u» a strýcem výtvarníka «u»Adolfa Weniga «/u». Studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u prof. Emanuela Lišky a na Akademii výtvarných umění, kterou ukončil v roce «u»1905 «/u».
    V roce «u»1907 «/u» jej přivedl F. A. Šubert do nově založeného «u»Divadla na Král.Vinohradech «/u» jako jevištního výtvarníka. Zde působil s dvojím přerušením (mimo Vinohrady byl od 24. 9. «u»1908«/u» do roku «u»1912 «/u» a od roku «u»1917 «/u» do roku «u»1920 «/u») až do své smrti. V letech «u»1922 «/u» až «u»1939 «/u» byl i šéfem výpravy. Jen za prvních deset měsíců působení v Divadle na Král. Vinohradech vypravil pětačtyřicet her. Spolupracoval však i s dalšími pražskými a mimopražskými divadly a kabarety a rovněž s «u»Národním divadlem «/u». Za třicet let své činnosti jako jevištní výtvarník vypravil přes 620 inscenací«u»[5]«/u».
    Výtvarný projev Josefa Weniga směřoval k náladové jevištní stylizaci a vyhovoval proto inscenačnímu způsobu «u»Jaroslava Kvapila «/u». Jejich první společnou prací byla inscenace «u»Tylova «/u» «i»Strakonického dudáka«/i». Společně pracovali i na mnoha inscenacích her «u»Williama Shakespeara «/u» a zdokonalili tzv. «u»shakespearovské «/u» jeviště, které s využitím hloubky členěného prostoru dovolovalo bez složitých přestaveb inscenovat hru s mnoha obrazy tak, že pro důležité scény bylo využíváno vyvýšeného jeviště s dekorovaným pozadím, a prostor před oponou, oddělený portálem, sloužil epizodním výstupům.
    Kromě scény navrhoval i divadelní kostýmy a podílel se na návrzích divadelních plakátů. Rovněž navrhoval scény a kostýmy pro film a zajišťoval výtvarný doprovod pro různé publikace a knihy.

    «b»Souhrn života Josef WENIG«/b» (JW) :
    (http://www.sberatel-ksk.cz/clanek-o-jednom-betlemu-a-vyroci-josef-jaroslav-wenig-2016020001) :
    - narozen 12. 2. 1985 Staňkov u Horšovského Týna jako syn řídícího učitele,
    - v květnu 1988 mu umírá otec,
    - matka zůstává se 4 sirotky sama. Po 3 letech zápasu přichází její bratr František Adolf Šubrt (dramatik a I. ředitel ND), aby si vzal sestru s dětmi k sobě do Prahy
    - 1891 začal J. W. chodit do cvičné školy při Ústavu učitelském v Panské ulici a zde dokončil obecnou školu,
    - 1896 až 1900 Malostranská reálka,
    - 1900 až 1904 studium na Uměleckoprůmyslové škole u prof E. K. Lišky, prof. Maška a prof. J. Schikanedra,
    - 1905 studium na Akademii výtvarných umění,
    - 1907 při otevření vinohradského divadla byl přiveden F. A. Šubrtem na Vinohrady a mladý talentovaný výtvarník tam setrval do stávky souboru divadla, kdy ze solidarity se strýcem divadlo opustil,
    - 1911 výzdoba Obecního domu, Fr. restaurace v přízemí, 3 monumentální panó Vinařství, Chmelařství a Praha vítající své hosty,
    - 1912 spol. s Jaroslavem Kvapilem na přípravě sletové scény,
    - 1914 vznik Divadla umění, kde výtvarníci pod vlivem Apii a Craiga ovlivnili budoucnost světového divadla, s tím, že J. W. výtvarné dílo se řadí do okruhu českého divadelního symbolismu,
    - 1914 až 1916 II. období J. W. na Královských Vinohradech jako jevištní výtvarník, pro sál Městského divadla v Náchodě monumentální dekorativní olejomalby,
    - 1916 v červnu se žení s Johanou Antonií Škorpilovou (1891-1957),
    - 1917 působí v divadle Rokoko jako výtvarník,
    - 1. 1. 1917 jmenování malířem scénické výpravy Národního divadla,
    - 4. 5. 1919 se narodil syn Jiří (1919-1995),
    - 1922 až 1939 III. Období v Divadle na Vinohradech \endash šéf výpravy,
    - 8. 9. 1939 umírá ve věku 54 let, v Praze.


  8. 26.  Růžena WENIGOVÁ-BLAHNÍKOVÁRůžena WENIGOVÁ-BLAHNÍKOVÁ Schéma potomků až do tohoto místa (9.Josef,3, 2.František2, 1.Filip1) se narodil(a) 29 Listopad 1887, Staňkov, Czech Rep.; zemřel(a) Ano, datum neznámé.

    Růžena byl(a) sezdán(a) s Vojtěch Kristián BLAHNÍK, - historik 2 Květen 1912, Praha, Czech Rep. - Farní kostel na Smíchově. Vojtěch se narodil(a) 12 Srpen 1888, Dobrovice u Mladé Boleslavi, Czech Rep.; zemřel(a) 11 Červen 1934, Litoměřice, Czech Rep.. [Schéma rodiny]

    Děti:
    1. 34. Eva Marie BLAHNÍKOVÁ-BERGEROVÁ, - TV director/režisérka  Schéma potomků až do tohoto místa se narodil(a) 11 Srpen 1921, Praha, Czech Rep.; zemřel(a) 4 Říjen 1986, Praha, Czech Rep..

  9. 27.  Karel WENIG, - Profesor filosofieKarel WENIG, - Profesor filosofie Schéma potomků až do tohoto místa (11.František3, 2.František2, 1.Filip1) se narodil(a) 5 Červen 1878, Olomouc, Czech Rep.; zemřel(a) 12 Březen 1964, Praha, Czech Rep.; byl(a) pohřben(a) Praha-Olšany, Czech Rep..

    Jiné události:

    • Pense / Pension: Září 1948, Praha, Czech Rep. - Charles' University
    • Profesor: 1920, Praha, Czech Rep.; Klasická filologie na filosofické fakultě Karlovy university

    Poznámky:

    Karel WENIG (1878 Olomouc - 1964 Praha) ???
    «b»«i»(Je to on ?«/b»«/i» Ověřit-Check!«b»)«/b» - Citace z Akademického Bulletinu Akademie věd ČR:
    http://abicko.avcr.cz/2014/02/09/

    Karel Wenig se narodil 5. června 1878 v «b»Olomouci«/b» v rodině filologa a zemského školního inspektora «b»Františka Weniga«/b». V letech 1884-1889 navštěvoval obecné školy ve Slaném a na Smíchově a poté studoval na pražských gymnáziích: I. a III. ročník na Smíchově, IV.-VIII. ročník v Křemencově ulici, kde roku 1897 úspěšně složil maturitní zkoušku.
    Po maturitě nastoupil na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, na níž si, zjevně ovlivněn otcem, zvolil obor klasická filologie. Vysokoškolské studium absolvoval v letech 1897-1900. Ve svém životopise uvádí, že navštěvoval „čtení o filologii klasické, o sanskrtu, češtině i němčině". Mezi jeho učitele patřili mj. významní jazykovědci Josef Král a Jan Kvíčala. V prosinci 1901 K. Wenig vykonal zkoušku z češtiny pro nižší gymnázia, v červnu 1902 složil státní zkoušku z klasické filologie, čímž získal aprobaci z latiny a řečtiny pro střední školy. V prosinci 1902 si mohl na základě rigorózních zkoušek připojit ke svému jménu titul «b»doktora filozofie«/b».
    Po vysokoškolských studiích zahájil dráhu středo-školského profesora. Nejprve krátce působil jako suplent na Akademickém gymnáziu v Praze (1902-1903), ale už roku 1903 byl jmenován skutečným učitelem na gymnáziu ve Slaném.
    V letech 1904-1905 studoval jako státní stipendista na Filozofické fakultě berlínské univerzity. Po návratu z Německa natrvalo zakotvil v Praze. V roce 1905 byl znovu přidělen na Akademické gymnázium a od roku 1906 byl skutečným učitelem při reálném a vyšším gymnáziu v Křemencově ulici. Zde získal téhož roku titul profesora a byla mu pravidelně udělována vědecká dovolená pro další vzdělávání a bádání.
    V lednu 1908 se habilitoval na Filozofické fakultě české univerzity v Praze v oboru klasické filologie na základě habilitační práce «i»Metrické studie «/i»(1906), jejímž podkladem byla studie «i»O pramenech Augustinova spisu De musica«/i» («i»Listy filologické«/i» 33, 1906, s.1-17, 81-95, 161-182). Od roku 1908, kdy se stal soukromým docentem, se tak již mohl plně věnovat badatelské práci. Roku 1910 byl navíc pověřen správou řeckého oddělení prosemináře pro klasickou filologii.
    V srpnu 1920 byl jmenován mimořádným a o rok později řádným profesorem Univerzity Karlovy. Po jmenování vedl čtyřletý přednáškový kurz, který zahrnoval dějiny řecké literatury a římské odborné prózy. Přednášel také o řeckých a římských starožitnostech (tj. archeologii), vyučoval úvod do studia klasické filologie a kritiku a hermeneutiku v klasické filologii.
    Od prosince 1914 byl dopisujícím členem III. třídy ČAVU, svého členství se však v březnu 1918 vzdal a nepřijal ani zvolení mimořádným členem ČAVU v roce 1916. Od ledna 1915 byl mimořádným členem KČSN. U příležitosti osmdesátých narozenin mu bylo roku 1958 uděleno čestné členství v Jednotě klasických filologů při ČSAV.
    První Wenigovy vědecké práce byly uveřejněny v letech 1900 a 1901 («i»Kdy byl napsán Minuciův dialog „Octavius"?«/i», «i»Listy filologické «/i»27, 1900, s. 161'96165; V jaké podobě se nám zachovala «i»Aischylova tragoedie«/i»…, «i»Listy filologické«/i» 28, 1901, s. 161'96173, 321'96342). V popředí jeho vědeckého zájmu byla nejprve antická metrika, jak dokládá i jeho habilitační spis.
    Později se zaměřil na literární dějiny; zabýval se především vývojem antického řečnictví. Tato problematika se také stala tématem Wenigova nejvýznamnějšího díla, třísvazkových «i»Dějin řečnictví řeckého«/i» (Praha 1916, 1923 a 1936). V Listech filologických publikoval mnohé obsáhlé studie věnované římskému písemnictví, mj.«i» O Vergiliových Bukolikách a současném směru literatury římské«/i» (1908), «i»Romantická literatura římská doby Augustovy«/i» (1912), «i»Rhetorismus v literatuře římské prvního stol. po Kr. «/i»(1913), «i»Quintilian a římský klasicismus«/i» (1934). Wenig se při badatelské i pedagogické práci zaobíral také metodologickými problémy a kritikou při řešení otázek pravosti a hodnověrnosti starověkých literárních památek.
    Do trvalé penze Karel Wenig odešel v září 1948. I nadále se však v soukromí věnoval studiu starověkých literárních textů. Dožil se 86 let, zemřel 12. března 1964 a je pohřben na Olšanských hřbitovech.


  10. 28.  JUDr Arnošt WENIG, - právník, Professor PF-UKJUDr Arnošt WENIG, - právník, Professor PF-UK Schéma potomků až do tohoto místa (11.František3, 2.František2, 1.Filip1) se narodil(a) 10 Září 1883, Příbram, Czech Rep.; zemřel(a) 21 Říjen 1964, Jičín, Czech Rep..

    Jiné události:

    • Děkan: 1931-1932, Praha, Czech Rep.; Právnická fakulta, Karlova universita
    • Doktorát: 1907, Praha, Czech Rep.; JUDr, Karlova universita, Právnická fakulta
    • Profesor: 1924, Praha, Czech Rep.; Právnická fakulta, Karlova universita
    • Studia: 1906, Praha, Czech Rep.; Karlova universita, Právnická fakulta
    • Uvězněn: 1942-1945; Zatčen německým gestapem za odbojovou činnost

    Poznámky:

    «b»«i»Wikipedie:«/b»«/i» https://cs.wikipedia.org/wiki/Arno%C5%A1t_Wenig-Malovsk%C3%BD
    «b»Arnošt Wenig-Malovský«/b», původně jen «b»Arnošt Wenig«/b» («u»10. září «/u» «u»1883 «/u» «u»Příbram «/u» - «u»21. října «/u» «u»1964 «/u» «u»Jičín «/u»), byl český právník, profesor «u»obchodního «/u» a «u»směnečného «/u» práva a děkan «u»Právnické fakulty Univerzity Karlovy «/u».
    Pocházel z tradiční učitelské rodiny, např. jeho starší bratr «u»Karel «/u» byl profesorem klasické filologie na «u»filosofické fakultě «/u». Bratranec «u»Josef Wenig «/u» byl zase akademický malíř a ilustrátor. Sám Arnošt v roce 1906 vystudoval «u»právnickou fakultu «/u», kde o rok později získal «u»doktorát práv «/u», a zpočátku získával praxi u «u»pražského zemského soudu «/u». Na delší dobu se ale poté stal «u»magistrátním «/u» úředníkem.
    Během této doby nicméně absolvoval studijní cesty do «u»Mnichova «/u» a «u»Berlína «/u» a na základě výzvy profesora «u»Hermanna-Otavského «/u» se se spisem "«i»O patentní licenci podle rakouského práva soukromého "«/i» roku 1911 «u»habilitoval «/u» v oboru obchodního a směnečného práva. Roku 1919 byl jmenován mimořádným a v roce 1924 řádným «u»profesorem «/u».
    Arnošt Wenig vydal řadu prací, např. «i»O náhradnictví v právu směnečném«/i», především ale široce použitelnou a opakovaně vydávanou učebnici «i»Příručka práva obchodního, platného v Čechách, na Moravě a ve Slezsku«/i».
    Stal se členem «u»České akademie věd a umění «/u» a kromě toho se díky sňatku se Zdeňkou Dolanskou, dcerou ministra spravedlnosti «u»Josefa Dolanského «/u», seznámil s mnoha významnými osobnostmi tehdejšího československého průmyslu a získal členství v řadě správních rad. Zastával též dvakrát funkci «u»děkana «/u» právnické fakulty, ačkoli druhé funkční období bylo přerušeno 17. listopadu 1939 uzavřením všech českých vysokých škol «u»okupačními orgány «/u». Vrátil se proto do služeb pražského magistrátu a zároveň se zapojil do odbojové činnosti ve skupině primátora «u»Klapky «/u». Skupinu ale brzy rozbilo «u»gestapo «/u», profesor Wenig byl odsouzen na doživotí a zbytek války strávil v různých německých věznicích. Po válce začal používat své krycí jméno z doby okupace „Malovský" jako součást příjmení. Vrátil se na fakultu, ale vzhledem k tehdejším poměrům, které obchodnímu právu příliš nepřály, začal vyučovat «u»občanské «/u» a «u»rodinné právo «/u» a podílel se na přípravě učebnice v těchto právních oborech. Nakonec přešel na «u»Vysokou školu ekonomickou «/u», kde začal zavádět tzv. «u»podnikové «/u» právo.

    Arnošt byl(a) sezdán(a) s Zdenka Marie DOLANSKÁ-WENIGOVÁ 29 Září 1917, Brno, Czech Rep.. Zdenka (dcera od JUDr Josef DOLANSKÝ, - advokát, ministr a Zdenka VAVŘÍNKOVÁ-DOLANSKÁ) se narodil(a) 1 Duben 1895, Uherské Hradiště, Czech Rep.; zemřel(a) Ano, datum neznámé. [Schéma rodiny]