Marie VOLESKÁ-BODENLOSOVÁ, - Child Nurse

Marie VOLESKÁ-BODENLOSOVÁ, - Child Nurse

Žena 1942 - 2016  (73 let)

Počet generací:      Standardně    |    Svisle    |    Kompaktně    |    Rámeček    |    Pouze text    |    Ahnentafel    |    Média    |    PDF

Generace: 1

 1. 1.  Marie VOLESKÁ-BODENLOSOVÁ, - Child Nurse se narodil(a) 23 Září 1942, Praha, Czech Rep. (dcera od Ing. Bohumil (ii) VOLESKÝ, - inženýr, továrník); zemřel(a) 9 Srpen 2016, Praha, Czech Rep.; byl(a) pohřben(a) 18 Srpen 2016, Kolín, Czech Rep..

  Jiné události:

  • Employment: 1960-1999, Praha, Hellichova Str.; child nurse - Nursery Manager
  • Rozvod / Divorce: po 1962, Praha, Czech Rep.; Never re-married. Důvod rozvodu brzo po svatbě je neznámý.
  • Sňatek / Marriage-1: 22 Říjen 1960, Praha, Czech Rep.; Married (18 years old)

  Poznámky:

  Narrated in 2014 by BV(iii):
  Sister MARIE (*1942)
  I only have a flash memory of my younger sister Marie being born in Prague (1942) where we originally lived in Libe?. She was born in the 'sanatorium' in Praha-Podolí and had a problem inflammation of her navel for some time right after birth. Sister Marie was 2-3 years old when we resided in Konarovice. She was born cross-eyed and always had a problem with her vision, wearing thick glasses. When back in Praha, I went to the primary school in Vladislavova street (that moved into a closeby building in Charvatova street - which got demolished much later) and Marie attended a closeby school in Vojtesska street.
  Marie fell in love with Vav inec BODENLOS (Lenci) and she was just waiting to turn 18 and married. Living in the shared family Ostrovní 12 apartment, they soon had a son JIŘÍ BODENLOS (*1962). For some reason that nobody in the family knows or understands, Marie insisted on a divorce immediately as Lenci returned from his 1-year military service - and never remarried again. Marie's son Jiří grew up with a single parent into a big stout man. However, throughout decades, Marie had a steady but married boyfriend in Ing. Luděk Zoch.

  Sňatek / Marriage-1:
  divorced in 2 years ~ 1962

  Pohřeb:
  Poh eb ní obřed konán v Mal síní strašnického krematoria ale byla převezena a pohřbena je v rodinné hrobce Bayerů v Kolíně-Zálabí (Kolín, Czech rep.).

  Marie byl(a) sezdán(a) s Ing. Vavřinec BODENLOS 22 Říjen 1960, Praha - Staroměstská radnice, kostel u Křižovníků; rozvod Ano, datum neznámé. Vavřinec (syn od Georgius (Gyorgy, Jiří) BODENLOS, - actuarius, Nižný Medzev a Editha Carolina BOLGÁR-BODENLOSOVÁ, - Nižný Medzev 166) se narodil(a) 19 Srpen 1939, Medzev, Košice, Slovakia. [Schéma rodiny]

  Děti:
  1. Ing Jiří BODENLOS, - politik se narodil(a) 25 Leden 1962, Praha, Czech Rep..

Generace: 2

 1. 2.  Ing. Bohumil (ii) VOLESKÝ, - inženýr, továrník se narodil(a) 12 Březen 1899, Praha, Czech Rep. (syn od Bohumil Felix VOLESKÝ, - komerční rada, továrník a Růžena Marie ČTRNÁCTÁ-VOLESKÁ, - Panenský Týnec c.13); zemřel(a) 1 Červen 1974, Praha, Czech Rep.; byl(a) pohřben(a) Praha-Vinohrady, Czech Rep. - cemetery.

  Jiné události:

  • Daughter / Dcera: 23 Září 1942, Praha, Czech Rep.; Marie Voleská-BODENLOSOVÁ
  • Marriage / Sňatek: 1939, Praha, Czech Rep.; Jarmila BAYEROVÁ-Voleská
  • Syn / Son: 29 Říjen 1939, Praha, Czech Rep.; BOHUMIL (III) Voleský
  • Visit: Červen 1973, London, Ontario, Canada; Canada

  Poznámky:

  (Medical):Bohumil (II-ing) - he was sporty but always had a problem with his lower leg that he injured as a young man (late 20s). This injury from a dam at Zatka's factory-mill near České Budějovice never healed and resulted in forever open skin wound around his ankle ("bércový vřed"). This affliction progressed in his advanced age, eventually even weakening his shin bone which buckled quite a bit causing a slight limp (his late 60s and 70s).
  In his middle age, he developed a duodenum ulcer that was operated on in early 1950s (Dr Polák, Praha-Vinohrady hospital). That way he lost half of his stomach and was left with a pronounced 20-cm long surgical scar on his upper abdomen.
  Later in life, he developed the Parkinson's disease (his 70s of age).
  After visiting with his son's family in Canada (Bohumil & Zuzana, London, Ontario) in 1973, he sort of gave up on life and his health generally deteriorated. He was hospitalized in early 1974 and he died in the hospital. There was no definitive cure for the advancing Parkinson's.

  Visit:
  The only 1 visit to son Bohumil (III) overseas in Canada. Foreign travel was practically impossible during the communist years in Czechoslovakia (1948-1989).

  Děti:
  1. Jarmila JANDUROVÁ-KACHYŇOVÁ, - stewardess se narodil(a) 27 Květen 1933, Praha, Czech Rep.; zemřel(a) 7 Březen 1984, Praha, Czech Rep.; byl(a) pohřben(a) Kolín, Czech Rep..
  2. Dr. ing. Bohumil (iii) VOLESKÝ, - universitní Profesor se narodil(a) 29 Říjen 1939, Praha, Czech Rep..
  3. 1. Marie VOLESKÁ-BODENLOSOVÁ, - Child Nurse se narodil(a) 23 Září 1942, Praha, Czech Rep.; zemřel(a) 9 Srpen 2016, Praha, Czech Rep.; byl(a) pohřben(a) 18 Srpen 2016, Kolín, Czech Rep..


Generace: 3

 1. 4.  Bohumil Felix VOLESKÝ, - komerční rada, továrník se narodil(a) 17 Únor 1868, Praha, Czech Rep.; byl(a) pokřtěn(a) 29 Únor 1868, U Prašné brány 2, Praha, Czech Rep. - kostel sv. Vojtěcha (syn od František VOLESKÝ, - řezník-tovaryš, Votice 71 a Anna VYKYSALOVÁ-VOLESKÁ, - Plískov č.12); zemřel(a) 27 Květen 1949, Dušní, Praha, Czech Rep. - nemocnice sv. Ducha; byl(a) pohřben(a) 2 Červen 1949, Praha - Vinohrady, Czech Rep..

  Jiné události:

  • _TAG2:
  • Emigrace / Emigration: Červenec 1868 ?, St. Petersburg, Russia; with parents as a child
  • Returned / Návrat: 1886 ?, St. Petersburg, Russia - to Praha, Czech Rep.; from Russia to Praha / z Ruska do Prahy
  • Sňatek / Marriage-1: 8 Únor 1896, Oddací List: U Prašné brány 2, Praha, Czech Rep. - kostel sv. Vojtěcha; Růžena Čtrnáctá-Voleská

  Poznámky:

  «u»«b»«i»Česky«/u»«/b»«/i» z paměti vnuka, Bohumila (iii) Voleského r. 2014:«u»«b»«i»
  «/u»«/b»«/i»Dědeček Voleský byl veselá kopa a energická osobička. Nepamatuji se, že by měl v češtině přízvuk ač vlastně vyrostl v Rusku - samozřejmě v carském Rusku, kde žil v Petrohradu od svých několika měsíců až do 18 let. Jeho rodina tam emigrovala když byl ještě nemluvně. Jeho otec, původně řezncký tovaryš ve Voticích (~40 km jižně od Prahy), se propracoval do vyšší pozice (zřejmě, není doloženo) v Petrohradeckých jatkách. Rodina se rozhodla pro návrat z emigrace když bylo Bohumilovi 18 let, zřejmě v souvislosti s jeho rakouskouherským občanstvím a vojenskou povinností. Navrátili se z Ruska jako bohatší rodina a investovali v Praze do koupě činžovního domu na Vinohradech (č.p.130, nyní v ulici Belgické).
  Jejich postavení umožnilo také Bohumilovi vystudovat obchodní školu a v roce 1890 založit strojně výrobní firmu se sídlem v Praze-Libni, která nesla jeho jméno. Tento velmi úspěšný a rostoucí podnik byl později hned po druhé světové válce zkonfiskován na základě Benešových (president) dekretů o klíčovém průmyslu protože tam jej zařadila jeho železo-slévárenská činnost pro rámy vyráběných dřevoobráběcích strojů (pily, frézy, soustruhy).
  To byl konec vynikajícího podniku jehož zanedbané budovy byly navráceny rodině až po pádu komunismu v r. 1989. JIŘÍ BODENLOS, syn MARIE Voleské-BODENLOSOVÉ (žijí v Praze) použil reality jako kolaterální hodnoty pro podnikatelskou bankovní půjčku na zakoupení zařízení strojní pily, která byla přestěhována k produkci dřeva do Běloruska - kde bylo vše promptně znárodněno = ztraceno. Kolaterální majetek náležel bance a po několikaletých právních tahanicích ho převzaly převládnuvší finanční kruhy - -
  My teď ani nevíme kdo je vlastníkem. S jistotou to není nikdo z Voleských.

  «b»Prarodiče VOLESKÝCH
  «/b»Oblíbený dědeček Bohumil (i) toho za svého života dokázal hodně. Já ho pamatuji už jen jako veselého pensistu - ač pokulhával (první zlomenina kyčle ?), byl vždy s úsměvem a jeho zcela holá hlava jen zářila. Prarodiče kdysi (1896) žili v Praze II. (Nové Město) na adrese Těšnov 1. Stojí tam dům č.p. 1059, tehdy byl přímo proti nádraží a dnes je tam jen spousta kanceláří. Později žili v Praze-Karlíně (ulice 1. pluku 18) kde jsme je navštěvovali.
  Dědeček, jehož jméno mám i já, vyrostl v ruském Petrohradu a po návratu jeho rodiny do Prahy (1886?) založil výrobní firmu (1890, viz komerční oznámení). Myslím, že její lokace v Ocelářské ul. č. 9 nebyla ale ta prvo-původní a jak se podnik úspěšně rozrůstal stal se dědeček aktivním a váženým podnikatelem (viz foto s Presidentem T.G. Masarykem z r. 1928).
  Firma měla sídlo na Starém Městě v domě č.p. 392-I. (ulice Na Příkopě 392/9) kde byla jen kancelář pro zákazníky a výrobní haly továrny byly u Českomoravské strojírny ve Vysočanech (Ocelářská ul. 9, poblíž současné sportovní haly Sazka).
  Konfiskace celoživotního a úspěšného díla firmy musela být pro dědečka Bohumila životním zklamáním. Před námi dětmi se mnoho nemluvilo o podnikatelské minulosti, to bylo v komunistickém systému nebezpečné. Nesmyslnému řádění komunistů však děda "uniknul" když si opět zlomil kyčelní kloub a podlehl zápalu plic z proležení v nemocnici u sv. Ducha. Pamatuji se, že jsem ho tam navštívil když ležel s nohou vysoko ve vzduchu na specielním aparátu - -
  Babička «b»«i»Růžena Voleská«/b»«/i» dědečka o mnoho let přežila. Dožila se požehnanáho věku a zemřela u své dcery Věry v Brně v 96 letech na rakovinu tlustého střeva. Prarodiče museli zažít těžké období během 2. světové války kdy ztratili dceru Líbu a málem i jejího manžela Jaroslava Zátku v něměckých koncentračních táborech. V letech 1950-60 jsem trávil několik školních prázdnin u tety Věry na jejím letním sídle v Rájci nad Svitavou kde byla také babička Voleská. Pamatuji ji jako přísnou dámu a jenom později mi docházelo jak velikým dílem ona vlastně musela přispět k znovu-počeštění toho "ruského" dědečka když byli ještě mladí a krásní (viz foto).


  «u»«b»«i»English«/u» «/i»2014 narration from memory by Bohumil-III, the grandson:«/b»
  Grandpa VOLESKÝ was a gregarious, engaging and energetic person.
  I do not remember him having an accent in his Czech language although he grew up in Russia where he lived untill his 18 years of age. His Volesky family emigrated to St Petersburg, Russia, when Bohumil-I was only about 6 months old (?).
  His father was a butcher in Votice (~40 km south of Praha) and, apparently growing through the ranks in Russia, he became highly positioned in the St. Petersburg slaughter house (no records).
  The family decided to return from the Russian immigration - something to do with Bohumil's 18-th birthday (before that ?) - because of his Austro-Hungarian citizenship and/or army duty or so -
  They returned quite wealthy and invested their savings buying apartment building(s) in Praha-Vinohrady.
  They also funded BohumiI's start up of a company specializing in design and production of woodworking machinery (saws, lathes, etc.) eventually located in Praha-Liben. I think that the Ocelářská 9 location was not the very first one. He grew the company (Bohumil Voleský, Ltd.) into a good size (100? employees) and became a very active and respected entrepreneur (see photo with President T.G. Masaryk from 1928).
  This very successful company was nationalized in 1945 through (President) "Beneš' decrees" right after the end of the WW-2. This happened because it was apparently classified as "key heavy industry" since one of its parts was a (small) foundry - making the machine frames.
  The Company, confiscated and under 'national management' from 1945, was formally nationalized in 1948. The record for the Company in the Company Register of the County Business Court in Praha was indexed as «b»«i»Jd. XI 218«/b»«/i». This record was filed before 1906, as indicated by its index number that seized to be used in that year. The business registration duty was determined by the market earnings and Bohumil Voleský Ltd. was already registered in 1896.
  That take-over was the end of the enterprise, remnants of which (real estate only) were eventually returned to the family in 1989 (?) when the communist regime fell in Czechoslovakia.
  JIŘÍI BODENLOS, the son of MARIE Voleská-BODENLOSOVÁ (they lived in Praha) took over the property. He used it as a collateral for a bank loan for his own newly founded enterprise consisting of purchasing a saw-mill in Sweden, moving it to Belarussia - where it got nationalized = lost !
  This loan collateral property belonged to the bank. Following some years of a complex financial "legal limbo", the original factory real estate was unloaded in a complicated transaction and appropriated by a take-over financiers - -
  We actually do not know who owns it now. Certainly not anyone of the Voleskys.

  «b»The VOLESKÝ grandparents«/b»
  Grand-pa BOHUMIL (I) was a 'jolly good fellow', and quite accomplished in his life. I remember him in his retirement age - always joking, totally bald and limping (earlier hip fracture ?). In 1896 the grandparents used to live in Praha II (Nové Město) at the adress Těšnov 1. The building with the original number 1059, was then directly opposite to the now-demolished railway station and nowadays holds mainly offices. Bohumil Volesky, Ltd. had an office close-by in the Old Town in a building #392-I (Na Příkopě 392/9), while the production halls were in Praha-Vysočany (Ocelářská ul. 9, poblíž současné sportovní haly Sazka), opposite to the halls of "Českomoravské strojírny".
  Retired grand-parents lived in Praha-Karlín (Prvního pluku 18, by the viaduct) and we visited with them occasionally. While grand-pa actually grew up in St. Petersburg, Russia, I never noticed that he would be speaking the Czech language with an accent. In 1890, he started a machine manufacturing enterprise (see advertizing flyer) which eventually focused on producing woodworking machinery in Praha-Libeň..
  The company was later run by my father Bohumil (II) who was not even allowed to come close to the enterprise. A new life under the communist regime started -
  However, Grand-pa 'escaped' it by breaking his hip (again) and dying of pneumonia in the St. Spirit (sv. Ducha) hospital in Praha (1949). I remember visiting with him as his leg was propped up sticking high in the air on the bed apparatus -
  Grand-ma «b»«i»Růžena Voleská«/b»«/i» outlived grand-pa by many years as she lived with her daughter Vera in Brno. At the blessed age of 96 she yielded to colon cancer. The grand-parents must have lived through terrible times during the 2«sup»nd«/sup» World War when they lost their first daughter Líba and almost her husband Jaroslav Zátka in German concentration camps. Several times during the 1950-60s I spent marvelous summer vacations at aunt Věra's summer cottage in Rajec-upon-Svitava where was also grand-ma Růžena. I remember her as a sharp and stern lady. Only later did I realize how big a heart she must have had turning my "Russian" grand-pa back into a so successful Czech - when they were both young and beautiful (see photos).

  (Research):Museum Cenných Papírů", evid. číslo : AA00335
  Bohumil VOLESKÝ, strojírna a slévárna - Pracovní list montéra 1911-9-9 (Frant. Hovorka) :


  (Medical):2014 narration from memory by Bohumil (iii) VOLESK , the grandson:
  Grandpa VOLESKY was a gregarious, engaging and energetic person.
  Sometime during his life he had an accident (not known to me) and one of his legs was a few cm shorter. As a result, he wore an orthopaedic shoe and he was LIMPING.
  His head was completely bald (don't know if he shaved some residual hair).
  BOHUMIL and RŮŽENA lived in Praha-Karlín, Prvního pluku 18), on the corner of the main throughfare (Sokolovska), right by the elevated railway (viaduct) where we visited them after the WW-2. They also had a summer retreat house in Klánovice u Prahy.
  As very small children (BV = 3-6 years) we used to go there sometimes. I remember (BV-III) the garden with sandy paths which we raked in the pattern of 'parkettes' (zig-zag) with grandpa.
  This is how I remember him -
  In 1949 he fell and broke his hip - in his early 80s of age.
  Staying in a hospital (Praha, sv. Ducha), he was immobilized in bed with a traction apparatus to fix the hip position. His leg was up in the air with a weight hanging on it - I was almost 10 years old, visited him there and remember -
  In this situation he contracted pneumonia and died, rather quickly - a very common misfortune in those days of hardly any antibiotics and bed immobilization..
  Also, losing his enterprise in 1945 must have been quite devastating for him.

  Sňatek / Marriage-1:
  ORIGINÁL :
  Království České - Oddacá List - vydaný 8. února 1896 u sv Vojtěcha v Praze:
  pan Voleský Bohumil, továrník na kovové stroje v Libni, rodem z Prahy, příslušný do Votic, okresu téhož, mžl. syn + pana Františka Voleskýho, soukromníka na Vinohradech č.p.130, a pí Anny roz. Vykysal z Plískova u Zbírova.
  paní Voleský Růžena Marie roz. Čtrnáctý, rodem z Týnce Panenského č.13 okres Louny, mžl. dcera + pana MUDra Čtrnáctýho Antonína obecného lékaře tamtéž a paní Alžběty rodem Jan Chvoj, rolník z Kněževsi.
  SVĚDKOVÉ: Čtrnáctý Karel, obchodník, Praha č.2.
  Josef Čtrnáctý, ředitel cukrovaru v Kralupech.
  DÁNO od duchovního úřadu u sv. Vojtěcha,
  v Praze dne 8. února 1896.
  Kostel sv. Vojtěcha byl v roce 1902 zbourán a na místě jeho a Králodvorských kasáren vyrostly nové stavby, zejména Obecní dům:
  http://neviditelnypes.lidovky.cz/praha-tam-co-stoji-reprezentak-dz1-/p_kultura.aspx?c=A100629_224634_p_kultura_wag

  Bohumil byl(a) sezdán(a) s Růžena Marie ČTRNÁCTÁ-VOLESKÁ, - Panenský Týnec c.13 22 Leden 1896, U Prašné brány 2, Praha, Czech Rep. - kostel sv. Vojtěcha. Růžena (dcera od MUDr Antonín ČTRNÁCTÝ, - Lékař z Hostouně č.17 a Alžběta CHVOJOVÁ-ČTRNÁCTÁ, - Kněževes č.26) se narodil(a) 14 Květen 1876, Panenský Týnec, Czech Rep.; byl(a) pokřtěn(a) 15 Květen 1876, Panenský Týnec, Czech Rep.; zemřel(a) 14 Říjen 1974, Brno, Czech Rep.; byl(a) pohřben(a) Praha-Vinohrady, Czech Rep.. [Schéma rodiny]


 2. 5.  Růžena Marie ČTRNÁCTÁ-VOLESKÁ, - Panenský Týnec c.13 se narodil(a) 14 Květen 1876, Panenský Týnec, Czech Rep.; byl(a) pokřtěn(a) 15 Květen 1876, Panenský Týnec, Czech Rep. (dcera od MUDr Antonín ČTRNÁCTÝ, - Lékař z Hostouně č.17 a Alžběta CHVOJOVÁ-ČTRNÁCTÁ, - Kněževes č.26); zemřel(a) 14 Říjen 1974, Brno, Czech Rep.; byl(a) pohřben(a) Praha-Vinohrady, Czech Rep..

  Jiné události:

  • Dcera-1 / Daughter: 4 Listopad 1896, Praha, Czech Rep.; LIBUŠE
  • Dcera-2 / Daughter: 31 Prosinec 1897, Praha, Czech Rep.; VĚRA
  • Sňatek / Marriage: 22 Leden 1896, Praha, Czech Rep. - kostel sv. Vojtěcha; BOHUMIL (I) Felix VOLESKY
  • Syn / Son: 12 Březen 1899, Praha, Czech Rep.; BOHUMIL (II)

  Poznámky:

  «i»Narrated in 2014 by Bohumil (iii) VOLESKÝ :«/i»
  Grand-ma «u»«b»RŮŽENA VOLESKÁ«/u»«/b» was a wiry and rather a strict woman. She must have been quite a supportive partner to her husband throughout their life together. They had a summer house in Klánovice u Prahy. I have a vague memory of being there (probably several times, 1943, 1945-48) and learning to rake a pattern on a garden path with grand-pa. With a couple of the Hellers brothers (Zdeněk & Vladík) we roamed a fallow field across the main street playing cowboys and indians.
  She eventually left her Karlín apartment (that was swelling with tenants) and came to live with her widowed daughter, aunt «b»VĚRA DOLANSKÁ«/b», in Brno. For summers, they stayed in the Dolanskýs' rural retreat outside of Rájec nad Svitavou where I also spent summers as a boy of around 10.
  At her advanced age, Grand-ma Růžena underwent a colo-rectal cancer operation and lived with a fecal side bag until the ripe age of 98 (†1974).
  Aunt Věra had to evetually leave her Brno apartment (náměstí Svobody 3) and died at 98 (†1995) living in a retirement institution. I never knew much about just exactly how uncle «b»VLADIMÍR DOLANSKÝ«/b» passed away - he was arrested by the Germans at the very end of the war and died in April 1945 in a prison I dont quite know where. He was a prominent Brno lawyer (JUDr) representing Moravia nobility (the Belcredis, the Coloredo-Mansfelds of Boskovice, the Salms of Rájec, etc.) and so their life was full of a 'high society' earls and dukes who also came to unwind visting at the Dolansky's property in Rájec.
  Those summer vacations that I spent as a boy in Rájec around the swimming pool (rare then !) in a private forest were some of the best times of my life. Later, I visited Rájec again several times, only to see the property slowly deteriorate. Following aunt Věra's death, the summer house became totally abandoned. The derelict property was a subject of some inheritance litigation (the Zátkas and some strange Brno family - my sister Marie also involved) and keeps deteriorating further - with the whole 2-hectare (formerly) fenced forest property quite neglected.

  (Medical):Narrated from memory by Bohumil(iii) VOLESKY, her grandson, in 2014:
  RŮŽENA VOLESKÁ was a wiry woman, quite energetic and fit for most of her life.
  Late in her life, she left Praha and moved in with her widowed daughter VĚRA Voleská-DOLANSKÁ who lived in Brno, Czech Rep.
  As an old lady (her 80s ?) she developed a colo-rectal cancer and was operated on. She recovered well, however, from then on she was feable and had to live with a fecal bag.
  Her son (Bohumil, II) died in Praha before her in June 1974 which was kept secret from her. She followed him shortly thereafter (1974-10-14) - died in a Brno hospital.
  Unfortunately, I do not know the details as I was then already living in Canada (BV-III).

  Sňatek / Marriage:
  Even though BOHUMIL (i) came from a Czech family, he grew up in Russia (until his 18 years) - he must have been speaking Czech with an accent. They fell in love and married - with witnesses from RUŽENA's family: her uncles Josef (obchodník v Praze 2/1) and Karel ČTRNÁCTÝ (řed.cukrovaru v Kralupech), according to the available copy of their Marriage Certificate (Oddací List).

  Děti:
  1. Libuše Anna VOLESKÁ-ZÁTKOVÁ se narodil(a) 4 Listopad 1896, Praha, Czech Rep.; byl(a) pokřtěn(a) 19 Listopad 1896, Praha Nové Město, u sv. Petra Na Poříčí; zemřel(a) 9 Prosinec 1942, Osvětim (Auschwitz), Poland; byl(a) pohřben(a) 1942, Osvětim (Auschwitz), Poland.
  2. Věra VOLESKÁ-DOLANSKÁ se narodil(a) 31 Prosinec 1897, Praha, Czech Rep.; zemřel(a) 1995 ?, Brno, Czech Rep..
  3. 2. Ing. Bohumil (ii) VOLESKÝ, - inženýr, továrník se narodil(a) 12 Březen 1899, Praha, Czech Rep.; zemřel(a) 1 Červen 1974, Praha, Czech Rep.; byl(a) pohřben(a) Praha-Vinohrady, Czech Rep. - cemetery.


Generace: 4

 1. 8.  František VOLESKÝ, - řezník-tovaryš, Votice 71 se narodil(a) 4 Únor 1836, Votice, Czech Rep.; byl(a) pokřtěn(a) 5 Únor 1836, Votice, farní chrám sv. Václava (syn od František (de Paula) VOLESKÝ, - mistr řeznický, Sedlčany č.79, Votice č.71 a Petronila NIGRINOVÁ-VOLESKÁ-VOSECKÁ, - Votice č.71); zemřel(a) 22 Leden 1896, Praha, Czech Rep.; byl(a) pohřben(a) Praha - Vinohrady, Czech Rep..

  Jiné události:

  • Emigrace / Emigration: 1868, St. Petersburg, Russia; Young family went searching their fortune abroad
  • Marriage / Sňatek: 1867 ?, Votice, Czech Rep.
  • Purchase / Koupě: cca 1887, Praha-Vinohrady (č.p.130 - Komenského > Belgická); Bought an apartment building, Praha-Vinohrady (č.p.130 - Komenského > Belgická)
  • Return from Emmigration: cca 1886, Praha, Czech Rep.; Returned wealthy from St. Petersburg, Russia, to Praha.
  • Syn/Son-1: 17 Únor 1868, Praha, Czech Rep.; BOHUMIL (I)
  • Syn/Son-2: 13 Červen 1870, St. Petersburg, Russia; JULIUS

  Poznámky:

  «u»«b»Emmigration«/u» «/b»- and life in Petersburg, Russia - until return in (1886 ?)
  Zjistit něco kolem vystěhování Voleských do Petrohradu - časově to odpovídá celkem masivní soudobé kampani (vedené koncem 60. let 19. století např. i v novinách) za vystěhování Čechů do Ruska místo do Ameriky (slovanská země, blízko a pod.). Půda tam byla přidělována zdarma či za nízké ceny a k tomu ještě další úlevy na daních aj. To se ovšem časem změnilo.
  Většina Čechů se usadila na Volyni. Někteří, zejmena řemeslníci, odtud pokračovali dál, do větších měst. S bádánim v Rusku je málo zkušeností (pozor - azbuka), a lze se obávat, že to není asi moc schůdná cesta.
  Zkusit se také informovat ve «u»«i»Slovanské knihovně«/u»«/i», vyšla např. kniha "«b»«i»Cechi v Sankt-Peterburge : 1703-2003«/b»«/i»".
  Dalo by se snad něco nalézt spíše v českých archivech - třeba seznamy vystěhovalců, pasy, pokud odešli legálně.
  Návrat rodiny do Čech může opravdu souviset s vojenskou službou - výzkum ukazuje případ, kdy byli povoláni k odvodu i muži rakouského občanství usazení v syrském Aleppu.
  Současně se v Rusku situace vůči pristěhovalcům přitvrzovala, úlevy byly odpírány, tlak k přestupu na pravoslavi, atd. ... Tolik lze vyčíst z dobového zpravodajství.

  Marriage / Sňatek:
  František VOLESKÝ married a "fatherless" (nemanželskou) and 2 years older him
  Anna VYKYSALOVÁ (*1834),
  daughter of a single mother also named
  Anna VYKYSALOVÁ (*1810)

  Emigrace / Emigration:
  Probably influenced by a Russian recruitment immigration campaign that was then conducted in Praha.

  Return from Emmigration:
  The VOLESKYs family (parents and 2 sons) returned from St. Petersburg, Russia. Family legend has it that father VOLESKÝ who was a butcher (in Votice) became some kind of a manager in a St. Petersburg slaughter house (which one ??).
  They made good there and returned to Praha relatively rich. They bought some appartment building(s) in Praha-Vinohrady and became an important family there. Father Volesky gave son BOHUMIL (I) money to start a company to manufacture woodworking machinery. It was very successful, but was confiscated (nationalized) by the state in 1945 (see its later fate with BOHUMIL I and II).
  The younger son JULIUS died in 1894 when 24 by a SUICIDE (shooting), 8 years after the family reurned from Russia. We don't know why - -

  Purchase / Koupě:
  Returning with some wealth from St. Petersburg, Russia, the family bought some appartment building(s)(?) in Praha-Vinohrady.
  A little later their money enabled son Bohumil (II) to start a machine manufacturing enterprise (founded 1892).

  František byl(a) sezdán(a) s Anna VYKYSALOVÁ-VOLESKÁ, - Plískov č.12 1 Září 1867, Praha, Czech Rep. - u sv. Ducha. Anna (dcera od NEZNÁMÝ a Anna VYKYSALOVÁ-HAŠKOVÁ, - UNWED, Cekov č.10) se narodil(a) 8 Červenec 1834, Plískov, Czech Rep.; zemřel(a) 27 Prosinec 1907, Praha, Czech Rep.; byl(a) pohřben(a) Praha-Vinohrady, Czech Rep.. [Schéma rodiny]


 2. 9.  Anna VYKYSALOVÁ-VOLESKÁ, - Plískov č.12 se narodil(a) 8 Červenec 1834, Plískov, Czech Rep. (dcera od NEZNÁMÝ a Anna VYKYSALOVÁ-HAŠKOVÁ, - UNWED, Cekov č.10); zemřel(a) 27 Prosinec 1907, Praha, Czech Rep.; byl(a) pohřben(a) Praha-Vinohrady, Czech Rep..

  Jiné události:

  • Emigrace / Emigration: 1868 ?, St. Petersburg, Russia; to Russia, St. Petersburg
  • Marriage / Sňatek: 1867 ?, Votice, Czech Rep.
  • Return from Emmigration: 1886 ?, Praha-Vinohrady; Returned wealthy from Petersburg, Russia
  • Syn/Son-1: 17 Únor 1868, Votice, Czech Rep.; BOHUMIL (II)
  • Syn/Son-2: 13 Červen 1870, St. Petersburg, Russia; JULIUS, born in Russia.

  Poznámky:

  Marriage / Sňatek:
  "Fatherless" (nemanželská)
  Anna VYKYSALOVA (*1834),
  daughter of a single mother also named
  Anna VYKYSALOVA (*1810),
  married 2 years younger
  Frantisek VOLESKY, reznický tovariš ve Voticích.

  Emigrace / Emigration:
  There is no documentation on their emmigration to Russia which took place shortly after Bohumil (II) was born.
  The family stayed in St. Petersburg where husband František (řezník) "made good in the slaughter house". They decided to return to Praha before son Bohumil reached 18th birthday - something to do with his conscription army duty in the Austrian army (?).

  Return from Emmigration:
  Returning with some wealth from Russia, the family bought some appartment building(s) in Praha-Vinohrady.
  A little later their money enabled son Bohumil (II) to start a machine manufacturing enterprise.

  Syn/Son-2:
  Julius was born and grew up in Russia. He committed suicide (how?) several years after the family returned to Praha.
  He is burried in the family tomb in Praha-Vinohrady cemetery.

  Děti:
  1. 4. Bohumil Felix VOLESKÝ, - komerční rada, továrník se narodil(a) 17 Únor 1868, Praha, Czech Rep.; byl(a) pokřtěn(a) 29 Únor 1868, U Prašné brány 2, Praha, Czech Rep. - kostel sv. Vojtěcha; zemřel(a) 27 Květen 1949, Dušní, Praha, Czech Rep. - nemocnice sv. Ducha; byl(a) pohřben(a) 2 Červen 1949, Praha - Vinohrady, Czech Rep..
  2. Julius VOLESKÝ se narodil(a) 13 Červen 1870, St. Petersburg, Russia; zemřel(a) 28 Prosinec 1894, Praha-Bubeneč, Czech Rep.; byl(a) pohřben(a) Praha - Vinohrady, Czech Rep..

 3. 10.  MUDr Antonín ČTRNÁCTÝ, - Lékař z Hostouně č.17 se narodil(a) 9 Únor 1845, Hostouň, Czech Rep.; byl(a) pokřtěn(a) 10 Únor 1845, Hostouň, Czech Rep. (syn od František ČTRNÁCTÝ, - rolník z Čičovic 2 a Maria ŠŤASTNÁ-ČTRNÁCTÁ,, choť rolníka, Hostouň č.17); zemřel(a) 8 Prosinec 1892, Kralupy nad Vltavou, Czech. Rep.; byl(a) pohřben(a) 11 Prosinec 1892, Kralupy nad Vltavou, Czech. Rep..

  Jiné události:

  • Confusion: cca 1845, Hostouň a Panenský Týnec; Bratranec v Hostouni
  • Daughter / Dcera: 14 Květen 1876, Kralupy nad Vltavou, Czech. Rep.; RŮŽENA
  • Syn/Son-1: 1882, Kralupy nad Vltavou, Czech. Rep.; MILOŠ, žil v Praze - rozhlasový redaktor
  • Syn/Son-2: Kralupy nad Vltavou, Czech. Rep.; FELIX Čtrnáctý, (no info)
  • Syn/Son-3: 22 Duben 1890, Kralupy, Czech Rep. - lived in Praha; FRANTIŠEK Čtrnáctý, architekt
  • Úmrtí / Death: 16 Prosinec 1892, Kralupy nad Vltavou, Czech. Rep.; Obituary in a newspaper (clip). Premature death to do with his medical profession.

  Poznámky:

  «b»MUDr. Antonín Čtrnáctý«/b», v době sňatku byl městským lékařem v Panenském Týnci.
  Stal se také prvním starostou sokolské jednoty v Kralupech nad Vltavou, která byla založena v roce 1884. MUDr. Čtrnáctý stál v jejím čele až do roku 1892. Za jeho působení ve funkci věnoval TJ Sokol svůj pochod "Lví silou, vzletem sokolím" učitel a hudebník František Josef Pelz. Tato píseň se rychle rozšířila do sokolských jednot po celé zemi, a protože ji často hrál kolínský kapelník František Kmoch, bylo autorství dlouho připisováno jemu. Antonín Čtrnáctý je pohřbený v Minicích (?) . «i»
  (Městská knihovna Kralupy nad Vltavou - katalogizační lístek)
  http://katalog.knihovnakralupy.cz/katalog/slo/l.dll?hal~1000061861

  PODŘIPAN«/i» - Demokratický týdenník, orgán ceské národní strany svobodomyslné v Podřipsku
  V Roudnici n. L. dne 16. prosince 1892
  Domácí kronyka - Úmrtí:
  V Kralupech zemřel a za velikého účastenství 11. t.m. pochován byl tamní lékař, p. MUDr. Ant. Čtrnáctý. Zesnulý vynikal nejen ve svém povolání, ale i v životě občanském. Byl zakladatelem a dlouholetým starostou kralupského "Sokola", býval starostou podřipské župy Sokolské , a byl dosud členem výboru obecního, místní rady školské, předsedou spořitelny a j.v. Úmrtím jeho utrpěly Kralupy velikou ztrátu, neboť málo jest mužů takových, aby při namáhavém povolání vlastním měli na zřeteli povinnosti vůči veřejnosti. Česť památce jeho !

  Confusion:
  Přibližně stejně starý bratranec stejného jména, TAKÉ LÉKAŘ (MUDr Antinín ČTRNÁCTÝ), který také jeden čas žil v Panenském Týnci

  Pohřeb:
  POD?IPAN, ro?ník XXIII, ?íslo 51,
  v Roudnici n.L dne 16. prosince 1892 :
  ÚMRTÍ :
  V Kralupech zem?el a za velikého ú?astenství 11. t.m. pochován byl tamní léka?, p. MUDr. Ant. ?trnáctý. Zesnulý vynikal nejen ve svém povolání, ale i v život? ob?anském. Byl zakladatelem a dlouholetým starostou kralupského "Sokola", bývalým starostou pod?ípské župy Sokolské, a byl dosud ?lenem výboru obecního, místní školni rady, p?edsedou spo?itelny a j.v. Úmrtím jeho utrp?ly Kralupy velikou ztrátu, nebo? málo jest muž? takových, aby p?i namáhavém povolání vlastním m?li na z?eteli povinnosti v??i ve?ejnosti. ?est památce jeho !

  Antonín byl(a) sezdán(a) s Alžběta CHVOJOVÁ-ČTRNÁCTÁ, - Kněževes č.26 10 Červenec 1875, Rabštýn, Czech Rep.. Alžběta (dcera od Jan CHVOJ, - sedlák, Kněževes 26+17 a Marie ŠIMÁČKOVÁ-CHVOJOVÁ, - Tuchoměřice 50) se narodil(a) 2 Červenec 1858, Kněževes, Czech Rep.; byl(a) pokřtěn(a) 3 Červenec 1858, Kněževes, Czech Rep.; zemřel(a) 18 Prosinec 1943, Praha, Czech Rep.; byl(a) pohřben(a) Praha - Vinohrady, Czech Rep.. [Schéma rodiny]


 4. 11.  Alžběta CHVOJOVÁ-ČTRNÁCTÁ, - Kněževes č.26 se narodil(a) 2 Červenec 1858, Kněževes, Czech Rep.; byl(a) pokřtěn(a) 3 Červenec 1858, Kněževes, Czech Rep. (dcera od Jan CHVOJ, - sedlák, Kněževes 26+17 a Marie ŠIMÁČKOVÁ-CHVOJOVÁ, - Tuchoměřice 50); zemřel(a) 18 Prosinec 1943, Praha, Czech Rep.; byl(a) pohřben(a) Praha - Vinohrady, Czech Rep..

  Poznámky:

  Sňatek:
  Digitální záznamy:
  Index oddaných Středokluky-10 ( 11827-1877 )
  < «u»«i»http://ebadatelna.soapraha.cz/d/12565/61«/u» «/i»>
  Matrika: oddaných«i» «/i»Středokluky- 06 ( 1846-1898 ) Fol .160 :
  < «u»http://ebadatelna.soapraha.cz/d/12566/163«/u» >
  Svědkové:
  Antonín z Lažanských, hrabě, excellence pan c.k. skutečný tajný rada a komoří, rytíř železné koruny ct. z Vídně.
  Jan z Lažanských hrabě a majitel panství Rabštýnského.

  Děti:
  1. 5. Růžena Marie ČTRNÁCTÁ-VOLESKÁ, - Panenský Týnec c.13 se narodil(a) 14 Květen 1876, Panenský Týnec, Czech Rep.; byl(a) pokřtěn(a) 15 Květen 1876, Panenský Týnec, Czech Rep.; zemřel(a) 14 Říjen 1974, Brno, Czech Rep.; byl(a) pohřben(a) Praha-Vinohrady, Czech Rep..
  2. Felix ČTRNÁCTÝ, - právník se narodil(a) 18 Listopad 1877, Panenský Týnec, Czech Rep.; zemřel(a) po 1913, Praha, Czech Rep..
  3. Miloš ČTRNÁCTÝ, - redaktor se narodil(a) 24 Únor 1882, Kralupy nad Vltavou, Czech. Rep.; zemřel(a) 20 Duben 1970, Praha, Czech Rep.; byl(a) pohřben(a) 27 Duben 1970, Praha, Czech Rep..
  4. Dr. Ing. František Xaver ČTRNÁCTÝ, - architekt, stavitel se narodil(a) 22 Duben 1890, Kralupy nad Vltavou, Czech. Rep.; zemřel(a) po 1969, Praha, Czech Rep.; byl(a) pohřben(a) Praha - Vinohrady, Czech Rep..