Růžena KOLDOVSKÁ-CICVÁRKOVÁ-ČTRNÁCTÁ, - operní pěvkyně

Růžena KOLDOVSKÁ-CICVÁRKOVÁ-ČTRNÁCTÁ, - operní pěvkyně

Žena 1875 - 1943  (67 let)

Počet generací:      Standardně    |    Svisle    |    Kompaktně    |    Rámeček    |    Pouze text    |    Ahnentafel    |    Média    |    PDF

Generace: 1

 1. 1.  Růžena KOLDOVSKÁ-CICVÁRKOVÁ-ČTRNÁCTÁ, - operní pěvkyně se narodil(a) 18 Listopad 1875, Praha, Czech Rep.; zemřel(a) 15 Duben 1943, Praha, Czech Rep..

  Poznámky:

  «b»Růžena KOLDOVSKÁ-CICVÁRKOVÁ-Čtrnáctá«/b» (1875-1943, photo by Langhans, Prague).
  She was an opera singer of the National Theatre in Praha, Růžena sang as a Gretel and Karolína, Violetta Valery or Pamina, etc. However, in order to achieve a high level of coloratura singing she began to strain her voice too much, leading in the end to chronic failure of her vocal cords. And by that point, more or less, her promising singing career was ended.

  Narozena v Praze, zemřela v Praze. Ve zpěvu žačka Pivodovy pěvecké školy, v mimice režiséra J.Šmahy a herce K.Želenského. Po řadě pohostinských vystoupení v lednu-březnu 1895 (mj.v úloze Mařenky ve Smetanově Prodané nevěstě) byla 15.3.1895 angažována do ND pro obor mladodramatického a krátce i koloraturního sopránu. V roce 1898 ji okouzlila švédská koloraturní sopranistka A.Fohstroemová. Ve snaze napodobit některé její technické efekty (mj.prudce zesilované a zeslabované trylky na vysokých tónech) začala přepínat hlas, což vedlo zprvu k přechodné a potom k chronické poruše hlasivek. Z ND byla propuštěna v září 1900. Rok po odchodu se její hlas zotavil natolik, že mohla ještě v ND mnohokráte vystoupit pohostinsky ve svých bývalých i nových rolích. Nakonec jí však činily obtíže i subretní operetní partie. Koncem roku 1906 a na začátku roku 1907 hostovala v činohře ND v rolích Salome (Wilde:Salome) a Magdy (Sudermann:Domov), ale poté již z divadla definitivně odešla a věnovala se literární činnosti.
  Matka operetního režiséra Jiřího Koldovského-Cicvárka, manželka divadelního kritika a překladatele Miloše Čtrnáctého.

  Růžena — Miloš ČTRNÁCTÝ, - redaktor. Miloš (syn od MUDr Antonín ČTRNÁCTÝ, - Lékař z Hostouně č.17 a Alžběta CHVOJOVÁ-ČTRNÁCTÁ, - Kněževes č.26) se narodil(a) 24 Únor 1882, Kralupy nad Vltavou, Czech. Rep.; zemřel(a) 20 Duben 1970, Praha, Czech Rep.; byl(a) pohřben(a) 27 Duben 1970, Praha, Czech Rep.. [Schéma rodiny]

  Děti:
  1. Jiří KOLDOVSKÝ, - herec se narodil(a) 9 Březen 1899, Praha, Czech Rep.; zemřel(a) 8 Leden 1963, Kolín, Czech Rep..

  Růžena — Dr. Václav CICVÁREK. [Schéma rodiny]


Generace: 2