Josef HAVLÍČEK, - nadlesní knížete Schwartzenberga, Něm.Brod

Josef HAVLÍČEK, - nadlesní knížete Schwartzenberga, Něm.Brod

Muž 1873 - 1942  (68 let)

Osobní informace    |    Média    |    Poznámky    |    Mapa událostí    |    Vše    |    PDF

  • Jméno Josef HAVLÍČEK, - nadlesní knížete Schwartzenberga, Něm.Brod 
    Přípona - nadlesní knížete Schwartzenberga, Něm.Brod 
    Narození 9 Říjen 1873  Kutná Hora, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě 
    Pohlaví Muž 
    Povolání Německý (Havlíčkův) Brod, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě 
    Vrchní lesní správce knížete ze Schwartzenbergu 
    Úmrtí 18 Květen 1942  České Budějovice, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě 
    Pohřeb 20 Květen 1942  Kamenný Újezd, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě 
    ID číslo osoby I902  family
    Poslední změna 18 Leden 2021 

    Otec Josef HAVLÍČEK, - ředitel velkostatku,   nar. 12 Březen 1830, Borová Rudná, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě,   zemř. 20 Listopad 1889, Kutná Hora, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě  (Věk 59 let) 
    Matka Karolina WENK,   nar. 8 Květen 1839, Moravský Krumlov, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě,   zemř. 12 Prosinec 1905, Litoradlice, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě  (Věk 66 let) 
    Sňatek 1861 
    ID číslo rodiny F534  Schéma rodiny

  • Mapa událostí
    Odkaz na Google MapsNarození - 9 Říjen 1873 - Kutná Hora, Czech Rep. Odkaz na Google Earth
    Odkaz na Google MapsÚmrtí - 18 Květen 1942 - České Budějovice, Czech Rep. Odkaz na Google Earth
    Odkaz na Google MapsPohřeb - 20 Květen 1942 - Kamenný Újezd, Czech Rep. Odkaz na Google Earth
     = Odkaz na Google Maps 
     = Odkaz na Google Earth 

  • Fotografie
    HAVLÍČEK - nadlesni z Něm.Brodu  (1935)
    HAVLÍČEK - nadlesni z Něm.Brodu (1935)
    HAVLÍČEK Josef, jr.  (cir.1922)
    HAVLÍČEK Josef, jr. (cir.1922)

  • Poznámky 
    • «b»Josef HAVLÍČEK «/b»«i»mladší«/i» se narodil dne 9. října 1873 v Kutné Hoře, kde tehdy jeho rodiče bydleli. Poněvadž jeho matka pocházela z lesnické rodiny a Josef jezdil k prarodičům do Moravského Krumlova již jako dítě, líbilo se mu tam. Zároveň kromě matky ovlivněn i prarodiči, mladý Josef si vybral za životní povolání lesnictví. Absolvoval čtyri třídy c. k. státního reálného gymnasia v Kutné Hoře. Než byl přijat na lesnickou školu, musel absolvovat povinnou lesnickou praxi. Byla mu povolena knížetem Schwarzenbergem jako neplacenému lesnímu praktikantovi. Tak byl pridělen do revíru Kamenný Újezd na panství Krumlov.
      V roce 1892 dostal povolení k další roční praxi a byl pridělen do revíru Stožec (Hutschenbach), panství Krumlov. Po ukončení praxe nastoupil v roce 1893 na Vyšší lesnickou školu v Bělé pod Bezdězem, kterou ukončil maturitou dle vysvědčení ze dne 31. srpna l895.
      Knížecím reskriptem byl Josef dne l. března 1896 prijat do služeb jako provizorní lesní adjunkt a zároveň byl také přijat do schwarzenberského penzijního fondu. Byl zařazen do platové třídy B V c, mimo to dostával mesíčně 100 korun jako příplatek na výstroj a také mu byl pridělen služební byt. Službu měl ustanovenu v revíru Netolice, panství Protivín.
      Příštích téměř dvacet let vystřídal řadu služeb. Do stejné funkce byl 1. 4. 1898 přeložen na revír Poněšice, panství Hluboká, ale již 1. 10. 1898 byl přeložen na lesní úrad Hluboká s platem zlepšeným o jednu třídu s následným nástupem (od 1. 1. 1902) jako definitivní lesní adjunkt. Protože se osvedcil, dockal se dalšího zvýšení platu a povýšení (1. 11. 1904) na lesního s vedením revíru Litoradlice na stejném panství. Poměrně brzy, již 1. září 1906, byl Havlícek opět povýšen, a to do funkce lesního správce se jmenováním vedoucího revíru Bohouškovice na panství Krumlov. Od 1. ledna 1909 působil na panství Dlouhá Ves jako vedoucí revíru Schätzuv les (Schätzenwald). Ve stejné funkci byl pak ješte přeložen vícekrát; 1. 6. 1910 na revír Chreštovice (panství Protivín), 1. 10. 1916 na revír Radvanovice (panství Vimperk) a 1. 5. 1919 na revír Lipka (panství Vimperk), kde konečně působil nepřetržitě 12 let. 1. ledna 1925 se stal vrchním lesním správcem knížete ze Schwarzenbergu se zařazením do platové třídy A 7, zůstal však svobodný a bezdětný. Havlíček Josef byl na tehdejší dobu vynikající fotograf a jak dokazuje jeho služební postup, samozrejmě i po stránce lesnické a organizační byl výborným pracovníkem. Mimo jiné důsledně dbal na udržování plotu kolem Státní rezervace, kde se tehdy ještě vyskytoval vzácný všivec žezlovitý («i»Pedicularis sceptrum carolinum«/i»). Zajímala ho ornitologie a také na toto téma napsal několik krátkých článků do odborných časopisů. Porosty revíru Lipka v roce 1929 silně poškodil polom, což Havlíček nesl velmi težce a zůstaly po něm četné fotografie těchto škod.
      V roce 1930 bylo rozhodnuto prozkoumat pozůstatky Karla Havlíčka Borovského, uložené v hrobce na pražských Olšanských hřbitovech. Proto úřady jako nejbližšího mužského příbuzného požádaly Josefa Havlíčka, aby jménem rodiny dal souhlas k exhumaci a odbornému lékařskému prozkoumání pozůstatků. Ani ostatní příslušníci rodiny neměli námitek. K vyzvednutí rakve a opětnému pietnímu uložení do olšanské hrobky byl Josef Havlíček pozván, obou aktu se zúcastnil a pořizoval i fotografie.
      Podle tzv. „Dohody mezi Státním pozemkovým úřadem a JUDr. Adolfem Schwarzenbergem", mělo být celé panství Vimperk vyvlastněno v rámci pozemkové reformy. Havlíček do státní služby nechtěl a předpokládal, že revír Lipka také bude vyvlastněn. Požádal tedy o preložení jinam, aby mohl zustat ve schwarzenberských službách. Bylo mu vyhověno, takže jeho preložení dnem l. cervence 1931 ho přivedlo do revíru Kamenný Újezd na panství Český Krumlov. Tak se Havlíček opět dostal tam, kde jako zcela mladý praktikant začínal svou lesnickou dráhu. Prestože revír Kamenný Újezd byl rozlohou velmi malý, kníže mu ponechal stejný plat, jako měl v Lipce. V Kamenném Újezdě dlouho nesloužil, neboť mu to nedovolil jeho zdravotní stav a proto jednašedesátiletý Havlíček požádal o penzionování. Nebyl důvod mu nevyhovět, a tak mu byl ke dni 1. 1. 1934 přiznán trvalý důchod. V myslivně v Kamenném Újezdě mu byl ponechán byt, aby se nemusel stěhovat.
      Později Havlíček vážně onemocněl a byl léčen v českobudějovické nemocnici, kde skonal dne 10. kvetna 1942. Byl pochován 12. května 1942 v Kamenném Újezdě.