Joe HLOUCHA, - spisovatel a cestovatel

Joe HLOUCHA, - spisovatel a cestovatel

Muž 1881 - 1957  (75 let)

Osobní informace    |    Poznámky    |    Mapa událostí    |    Vše    |    PDF

 • Jméno Joe HLOUCHA, - spisovatel a cestovatel 
  Přípona - spisovatel a cestovatel 
  Narození 4 Září 1881  Podkováň, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě 
  Pohlaví Muž 
  Úmrtí 13 Červen 1957  Praha, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě 
  Pohřeb Praha-Vinohrady Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě 
  • Hřbitov Praha-Vinohrady, oddělení IV I-14
  ID číslo osoby I670  family
  Poslední změna 2 Leden 2017 

  Otec Josef HLOUCHA, - sládek v Podkováni a u sv. Tomáše,   nar. 1846, Kocetovice, Blatná, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě,   zemř. Ano, datum neznámé 
  Matka Anna MATOUŠOVÁ-HLOUCHOVÁ,   nar. 12 Únor 1852, Katusice, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě,   zemř. 1907  (Věk 54 let) 
  Sňatek 5 Únor 1877  Katusice, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě 
  Sňatek / Marriage 5 Únor 1877  Katusice, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě 
  Záznam v online matrice oddaných, Katusice: http://ebadatelna.soapraha.cz/d/7163/34 
  ID číslo rodiny F142  Schéma rodiny

  Rodina 1 Tama HLOUCHA, - Japonka 
  Sňatek 1906  Japan Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě 
  Druh: Annulled 
  Poslední změna 2 Leden 2017 
  ID číslo rodiny F866  Schéma rodiny

  Rodina 2 Běla TRINGLEROVÁ-HLOUCHOVÁ, - herečka,   nar. 9 Prosinec 1914, Praha, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě,   zemř. 1988, Praha, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě  (Věk 73 let) 
  Sňatek 5 Červen 1937  Praha, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě 
  Rozvod 1939 
  Poslední změna 2 Leden 2017 
  ID číslo rodiny F867  Schéma rodiny

 • Mapa událostí
  Odkaz na Google MapsSňatek - 5 Červen 1937 - Praha, Czech Rep. Odkaz na Google Earth
  Odkaz na Google MapsÚmrtí - 13 Červen 1957 - Praha, Czech Rep. Odkaz na Google Earth
   = Odkaz na Google Maps 
   = Odkaz na Google Earth 

 • Poznámky 
  • Josef HLOUCHA hodně cestoval a to zejména do Japonska odkud si též přivezl ženu-Japonku. Postavil si dům v Roztokách u Prahy v Japonském slohu a později v přímém sousedství hotel  "Sakuru"  též v Japonském slohu. Jeho romány ze života Japonců a zejména japonských žen-gejš byly velmi u čtenářů oblíbeny.
   V hotelu Sakura se též natáčel slavný starší český film s Oldřichem Novým "Kristián".

   Podrobnosti o životě a díle "Joe" Hlouchy jsou k shrnuty na web-stránce Wikipedie:
   https://cs.wikipedia.org/wiki/Joe_Hloucha

   Narodil se v roce 1881 v Podkováni u Mladé Boleslavi, jako třetí z devíti dětí, v rodině pivovarského sládka Josefa Hlouchy a jeho ženy Anny Hlouchové, rozené Matouškové. Čtyři sourozenci zemřeli v dětském věku; žijící sourozenci byli starší sestra Anna, starší bratr Karel Hloucha a dva mladší sourozenci, bratr Jiří a sestra Jiřina. Základní školu navštěvoval v Libochovicích, kde rodina bydlela od roku 1885. Další vzdělání získal na gymnáziu v Mladé Boleslavi a v Praze, kam se rodina v roce 1895 přestěhovala. Následným dvouletým studiem na obchodní akademii a absolvováním ročního kurzu účetnictví na pražské univerzitě se připravoval na úřednickou dráhu.
   Od mládí byl velmi ovlivněn svým strýcem, spisovatelem a cestovatelem, Josefem Kořenským. Zvláště jeho dílo Cesta kolem světa podnítilo Hlouchův zájem o cestování. Jeho vzorem se stali známí cestovatelé té doby Emil Holub a Enrique Stanko Vráz, se kterým se i osobně poznal.
   Když otec získal do pronájmu malostranský pivovar „U sv. Tomáše", přál si, aby některý ze synů převzal jednou jeho živnost, ale Joe Hloucha začal pracovat v Náprstkově muzeu, kde třídil japonské a africké sbírky. Prohluboval tím svůj zájem zejména o východní kultury a samostudiem japonštiny získával stále větší znalosti o Japonsku. Ještě před svou první cestou do této země, v roce 1905, napsal svůj první román Sakura ve vichřici, který byl považován za jeho osobní příběh, i když se v tomto případě jednalo o fikci. V roce 1906 navštívil poprvé Japonsko a to rozhodlo o jeho dalším směřování. Úřednické povolání vykonával jen příležitostně, protože mnoho času potřeboval ke třem svým zásadním životním činnostem: psaní, cestování a sběratelství. Při pobytech v Japonsku mu byli velkou oporou Češi, kteří tam žili a pracovali, architekt Jan Letzel nebo ing. Karel Jan Hora s manželkou Fuku Takemoto, která mluvila dobře česky.
   Napsal několik populárních článků o japonském umění do časopisu Český svět. V literární tvorbě pokračoval beletristickými díly z japonského prostředí s autobiografickými prvky (Vzpomínky na Japonsko, Moje „Paní Chrysanthema", Japonečky, Dopisy neznámého). Zaměřil se v nich na postavení ženy v japonské společnosti. Literárně zpracoval také japonské mýty, legendy a pohádky.
   Aby získal finanční prostředky, potřebné k cestování, nechal si vyplatit otcovský podíl z rodinného majetku. Kromě Japonska a zemí Dálného východu, procestoval většinu zemí Evropy i severní Afriky a při svých cestách se věnoval rozsáhlé sběratelské činnosti. Jeho sbírky obsahovaly umělecké a etnografické předměty hlavně z Japonska, ale i artefakty z Afriky, Oceánie, Thajska, Barmy, Vietnamu, Tibetu a Persie.
   Své původní sbírky představil ve vlasti na několika souborných výstavách. Věnoval se též osvětové a přednáškové činnosti a jako poradce pro mimoevropské umění spolupracoval s galeriemi, muzei a aukčními síněmi ve Vídni, Hamburku , Berlíně aj. Jeho znalosti východní kultury se uplatnily též v architektuře, při spolupráci s arch. Janem Kotěrou a ing. V.M. Havlem. Spolu s bratrem Karlem zrealizovali japonskou čajovnu „Jokohama" na Jubilejní výstavě obchodní a živnostenské komory v roce 1908. Po skončení výstavy byla čajovna, kde obsluhovaly české dívky v pravých japonských kimonech, na žádost ing. V.M. Havla, přenesena do Paláce Lucerna a stala se počátkem 20. století vyhledávaným místem Pražanů.
   Vila „Sakura" Joe Hlouchy v Roztokách u Prahy (1924) - viz obrázek.
   V roce 1924 zakoupil Joe Hloucha, pro potřeby umístění svých sbírek, v Roztokách u Prahy vilu, kterou nechal upravit v japonském stylu a nazval ji „Sakura". Po návratu z cesty kolem světa, při níž navštívil v roce 1926 podruhé Japonsko, se dostal do finančních problémů, vilu prodal a odstěhoval se zpět do Prahy. V prosinci roku 1930 rozprodal v Berlíně. Podle literatury uzavřel krátkodobé účelové manželství již v Japonsku v roce 1906, s Japonkou Tamou.[5]
   V roce 1943 odkoupilo další část sbírek Náprstkovo muzeum a Zemské muzeum v Praze. Po roce 1948 se Joe Hloucha neúspěšně pokoušel odprodat zbývající část sbírek státu. V roce 1955 ji pak státu daroval a ten mu za to zajistil doživotní penzi. Po jeho smrti byla část japonské knižní pozůstalosti odevzdána do Orientálního ústavu, odkud byla v roce 1976 převedena do Orientální sbírky Národní galerie v Praze. Zbytek odborné literatury byl rozprodán do antikvariátů. Žil v Praze - Nové Město, Vladislavova 16/1747.
   Joe Hloucha zemřel v Praze 13. června 1957 a je pohřben na vinohradském hřbitově (odd. IV I-14).