Zdenka FELCMANOVÁ-MATOUŠOVÁ

Zdenka FELCMANOVÁ-MATOUŠOVÁ

Žena 1877 - cca 1913  (36 let)

Osobní informace    |    Poznámky    |    Vše    |    PDF

 • Jméno Zdenka FELCMANOVÁ-MATOUŠOVÁ 
  Narození 1877  Zvoleněves, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě 
  Pohlaví Žena 
  Úmrtí cca 1913 
  Pohřeb Budeč, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě 
  ID číslo osoby I666  volesky
  Poslední změna 28 Květen 2017 

  Otec Ing. Jan FELCMAN, - ředitel cukrovaru,   nar. 19 Květen 1849, Česká Třebová Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě,   zemř. 19 Duben 1915, Praha, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě  (Věk 65 let) 
  ID číslo rodiny F976  Schéma rodiny

  Rodina František MATOUŠ, - cukrovarnik,   nar. 20 Červenec 1860, Katusice, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě,   zemř. 1940, Praha, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě  (Věk 79 let) 
  Poslední změna 28 Květen 2014 
  ID číslo rodiny F238  Schéma rodiny

 • Poznámky 
  • Její otec, ředitel cukrovaru, dal základ k archeologickým vykopávkám na Budči . Zdenka milovala vykopávky a antické umění. Hodně cestovala do Italie.
   Zemřela v 36 letech bezdětná.
   Je pochovaná na Budči a její hrobka je ozdobena ionskými sloupy dle jejího návrhu.

   Hřbitov na vrchu Budči nad obcí Zákolany, okolo rotundy sv. Petra a Pavla.
   Původně se na Budči pohřbívalo okolo rotundy a okolo zrušeného kostela Panny Marie, na konci 18. stol. byl opodál zřízen nový hřbitov, chráněný hřbitovní zdí, s barokní branou. Ze starého hřbitova přenesen náhrobek manželky pana Adama Šlajchrta z Vízntalu, z r. 1625 a umístěn na venkovní zeď sakristie rotundy. Nad náhrobkem břidlicové náhrobní desky kovárských děkanů, vedle hroby dalších děkanů a jejich rodinných příslušníků. Z druhé strany rotundy je na hřbitově hrob MUDr. Karla Slavoje Amerlinga a jeho manželky Svatavy. Vedle na vyvýšeném místě hrobka rodiny ředitele zákolanského cukrovaru a příznivce archeologie, «b»ing. Jana Felcmana«/b», zdobený kopiemi antických sloupů s architrávem. Dále na hřbitově hrob znalce dějin Budče, PhDr. Václava Davídka, zdobený půdorysem zbořeného kostela Panny Marie a černý kamenný sarkofág s nápisem "Svým rodičům" od sochaře Františka Hnátka z Trněného Újezda, který je zde také pohřben.
   ( http://ipac.svkkl.cz/arl-kl/cs/detail-kl_us_auth-k0201109-Hrbitov-Budec-Zakolany-cesko/ )