Jiří Stanislav GUTH-JARKOVSKÝ, - ceremoniář presidenta

Jiří Stanislav GUTH-JARKOVSKÝ, - ceremoniář presidenta

Muž 1861 - 1943  (81 let)

Osobní informace    |    Poznámky    |    Vše    |    PDF

 • Jméno Jiří Stanislav GUTH-JARKOVSKÝ, - ceremoniář presidenta 
  Přípona - ceremoniář presidenta 
  Narození 23 Leden 1861  Heřmanův Městec Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě 
  Pohlaví Muž 
  Ukončení studia 1882  Praha, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě 
  Karlova universita, rejstřík online: https://is.cuni.cz/webapps/archiv/public/book/bo/1889173198808193/632/?lang=cs 
  Jméno 1919  Praha, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě 
  Přijal druhé příjmení - JARKOVSKÝ. Z vlasteneckých důvodů. 
  Zaměstnání / Position 1919-1922  Praha, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě 
  Hradní ceremoniář 
  • V roce 1919 nastoupil na Pražský hrad do úřadu ceremoniáře k prezidentu Tomáši Garrigue Masarykovi. V této funkci však vydržel pouze 3 roky. Píše o tom:
   "Nechci krok za krokem líčiti co se všecko stalo v mém úřadě, stačí dosavadní pro jeho charakteristiku. Čím dál tím více jsem viděl, že jsem spíše jen pořadatelem slavností a veřejného vystupování prezidentova, později dokonce i pořadatelem společenských událostí slečny Alice a i pana Jana, nežli ceremoniářem."
  Pohřeb 1943  Praha-Olšany, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě 
  Úmrtí 8 Leden 1943  Náchod, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě 
  ID číslo osoby I418  volesky
  Poslední změna 11 Říjen 2016 

  Otec Karel GUTH, - knížecí úředník,   pohř. Kostelec, h Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě 
  ID číslo rodiny F135  Schéma rodiny

  Rodina Anna ČERNÁ-GUTHOVÁ-JARKOVSKÁ,   nar. 8 Červen 1875,   zemř. 3 Červen 1928  (Věk 52 let) 
  Děti 
   1. Dr. Ing. Gaston Humbert GUTH, - lesní inženýr,   nar. 27 Květen 1898,   zemř. 18 Březen 1974  (Věk 75 let)
  Poslední změna 11 Listopad 2015 
  ID číslo rodiny F504  Schéma rodiny

 • Poznámky 
  • http://cs.wikipedia.org/wiki/Ji%C5%99%C3%AD_Stanislav_Guth-Jarkovsk%C3%BD

   «u»«b»PhDr. Jiří Stanislav Guth-Jarkovský«/u»«/b», vlastním jménem Jiří Guth (23. ledna 1861, Heřmanuv Městec '96 8. ledna 1943, Náchod)
   Jiří Stanislav Guth se narodil jako 6.dítě z 8 knížecímu úředníkovi «u»«b»Karlu Guthovi«/u»«/b» a
   Barboře, rozené Bačinové, dceři kosteleckého perníkáře.
   Otec se ženil v 41 letech a matka se vdávala v 16 letech. Oba rodiče pocházeli z Kostelce nad Orlicí, ale protože otec Karel spravoval statky knížete Kinského v Heřmanově Městci, žila rodina tam.
   Na důchod se otec Karel s rodinou v r.1868 vrátil do rodného Kostelce, to bylo Jiřímu 7 let.
   Dětství lehké neměl, 4 sourozenci mu zemřeli, zůstal naživu on a 3 bratři. Byl bojácný, brýlatý chlapec a také koktal. Díky usilovnému cvičení se svých problémů zbavil ale až ve svých
   40 letech. Studentská léta prožil v letech 1870-1878 v Rychnově nad Kněžnou, kde studoval gymnázium s bratrem Antonínem. Tehdy nejezdil vlak do Kostelce ani do Rychnova, a tak chlapec žil v Rychnově na bytě
   Stal se českým propagátorem sportu, a později generálnmí tajemníkem Mezinárodního olympijského výboru (1919'961923) a spoluautorem olympijské charty. V letech 1900'961929 byl předsedou Českého a po vzniku republiky Československého olympijského výboru, spoluzakladatel a první předseda České amatérské atletické unie, předseda a redaktor Klubu turistů.
   Vystudoval filozofii v Praze, ze které získal doktorát, první udělený na české části Karlo-Ferdinandovy univerzity. Původním povoláním byl středoškolský profesor češtiny, francouzštiny a tělesné výchovy, dále autor povídek, románů a několika básní a významný překladatel z francouzštiny. Byl čtyři roky vychovatelem v knížecí rodině Schaumburg-Lippe v Ratibořicích a tamější vybrané chování rodiny ho inspirovalo k napsání několika společenských knih. S knížecí rodinou projel Evropu, Afriku, Asii a Severní Ameriku. V letech 1887 až 1912 působil jako středoškolský učitel v Praze (na Gymnáziu v Truhlářské) a Klatovech.

   Pracoval i jako ceremoniář prezidenta T. G. Masaryka, kdy navrhl statut řádu Bílého lva, který dodnes propůjčuje nebo uděluje prezident republiky, zavedl úřadování na zámku v Lánech a vypracoval audienční řád. Byl členem spisovatelské skupiny Máj, překládal literární díla z francouzštiny a němčiny (např. Émila Zoly, Honoré de Balzaca, či Karla Maye), která vydával pod různými pseudonymy (Gaston Humbert, Stanislav Jarkovský či Stanislav Vraný).

   Široké veřejnosti byl znám svými díly, kde podává pravidla a normy správného chování ve všech oblastech života. Ve svých dílech o chování kladl důraz na slušnost, čestnost, skromnost, vzájemnou úctu.
  • (Research):Narodil se 23.ledna 1861 v Hermanove Mestci. V roce 1868 žila rodina v Kostelci nad Orlicí ( u matciných rodicu).

   1870-1878 navštevoval gymnázium v Rychnove nad Knežnou. Pak pokracoval ve studiích na ceské cásti Karlo - Ferdinandovy univerzity v Praze obor filozofie, matematika a fyzika.

   Byl velmi nadaný hudebník.

   Do roku 1887 pusobil jako vychovatel princu ze Schaumburg - Lippe v Náchode.

   1887-1893 ucil na Akademickém gymnázium v Praze. 1893-1896 na gymnázium v Klatovech a od roku 1896-1918 pusobil opet v Praze.

   1919-1923 generální tajemník Mezinárodního olympijského výboru.

   1900-1929 byl predsedou Ceského a po vzniku republiky Ceskoslovenského olympijského výboru, spoluzakladatel a první predseda Ceské amatérské atletické unie, predseda a redaktor Klubu turistu.

   Tesne pred první svetovou válkou vydal první knihy o spolecenském chování. To melo možná i za dusledek to, že byl povolán do kanceláre prezidenta Masaryka kde pusobil jako ceremoniár s titulem ministerského rady (1919). Dnes pod názvem vedoucí diplomatického protokolu. Navrhl statut rádu Bílého lva, který dodnes propujcuje nebo udeluje prezident republiky.

   V roce 1920 byl lektorem spolecenské výchovy na Univerzite Karlove .

   Do podvedomí dnešní populace se dostal díky systému pravidel slušného chování. Vydal nekolik knih o etikete - Spolecenský katechismus, Na verejnosti, Rodinné události, Mladému republikánu, Stolnicení, Základy spolecenské výchovy, pravidla slušnosti pro mládež, Slušnost a demokracie.

   Na svou dobu byl mimorádne zcestovalý a o svých cestách po Evrope, Africe a americe napsal rad knih- Causerie z cest po Španelsku, Na mori a za morem, Na zeleném Erinu, K slovanskému jihu, Na pokraji Sahary, Za horama Pyrenejskýma.

   Zemrel 8.ledna 1943 v Náchode, pohrben je v Praze.

   Toto jméno je dnes symbolem slušného chování a symbolem umení chovat se kulturne.