Plk. Václav KORDA, - pilot, manager

Plk. Václav KORDA, - pilot, manager

Muž 1907 - 1996  (88 let)

Osobní informace    |    Média    |    Poznámky    |    Mapa událostí    |    Vše    |    PDF

 • Jméno Plk. Václav KORDA, - pilot, manager 
  Předpona Plk. 
  Přípona - pilot, manager 
  Narození 4 Březen 1907  Poděbrady, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě 
  Pohlaví Muž 
  Marriage / Sňatek-1 cca 1931  Poděbrady, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě 
  Wife Libby was a US citizen by birth 
  Úmrtí 28 Únor 1996  Amityville, NY, USA Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě 
  In Memoriam 1999  Praha, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě 
  Promoted to General 
  Pohřeb Poděbrady, Czech Rep., hrob #311- center, 50m od vchodu pod 2 lipami Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě 
  • Souřadnice Kordova hrobu v Poděbradech:
   50°7'58.82"N, 015°6'11.59"E

  ID číslo osoby I4  family
  Poslední změna 4 Červen 2019 

  Otec Josef KORDA,   zemř. Poděbrady, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě 
  Matka Marie KORDOVÁ,   zemř. Poděbrady, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě 
  ID číslo rodiny F94  Schéma rodiny

  Rodina 1 Libuše (Libby) POLLAK-KORDOVÁ,   nar. 24 Říjen 1911, Chicago, Illinois, USA Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě,   zemř. 27 Duben 1976, (Katusice) Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě  (Věk 64 let) 
  Sňatek 1931 ?  Poděbrady, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě 
  Děti 
   1. Václav (ii) KORDA,   nar. 1 Březen 1932, Poděbrady, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě,   zemř. 7 Květen 1940, Poděbrady, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě  (Věk 8 let)
  Poslední změna 15 Srpen 2014 
  ID číslo rodiny F93  Schéma rodiny

  Rodina 2 Jarmila (ii) BAYEROVÁ-JANDUROVÁ-VOLESKÁ-KORDOVÁ,   nar. 25 Duben 1909, Praha, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě,   zemř. 17 Leden 2006, Praha-Bohnice, Hospic Strasburk, Bohnická 17/12 Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě  (Věk 96 let) 
  Sňatek 1986  Amityville, NY, USA Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě 
  Druh: wife widowed 
  Poslední změna 22 Květen 2014 
  ID číslo rodiny F3  Schéma rodiny

 • Mapa událostí
  Odkaz na Google MapsNarození - 4 Březen 1907 - Poděbrady, Czech Rep. Odkaz na Google Earth
  Odkaz na Google MapsMarriage / Sňatek-1 - Wife Libby was a US citizen by birth - cca 1931 - Poděbrady, Czech Rep. Odkaz na Google Earth
  Odkaz na Google MapsSňatek - Druh: wife widowed - 1986 - Amityville, NY, USA Odkaz na Google Earth
  Odkaz na Google MapsÚmrtí - 28 Únor 1996 - Amityville, NY, USA Odkaz na Google Earth
  Odkaz na Google MapsIn Memoriam - Promoted to General - 1999 - Praha, Czech Rep. Odkaz na Google Earth
  Odkaz na Google MapsPohřeb - - Poděbrady, Czech Rep., hrob #311- center, 50m od vchodu pod 2 lipami Odkaz na Google Earth
  Odkaz na Google MapsSňatek - 1931 ? - Poděbrady, Czech Rep. Odkaz na Google Earth
   = Odkaz na Google Maps 
   = Odkaz na Google Earth 

 • Fotografie
  KORDA Václav, RAF Squadron Leader (~1943)
  KORDA Václav, RAF Squadron Leader (~1943)
  Wellington bombers in flight (1942)
  Wellington bombers in flight (1942)
  Korda was piloting one of those on many RAF bombing missions - and survived them all.
  KORDA Václav, plukovník v.v. (1990)
  KORDA Václav, plukovník v.v. (1990)
  Doma v Amityville, NY, USA
  KORDOVI - Jarmila a Václav in 1990 v New Yorku
  KORDOVI - Jarmila a Václav in 1990 v New Yorku
  KORDA Václav, RAF Captain, DFC (1943)
  KORDA Václav, RAF Captain, DFC (1943)
  Awarded the highest RAF honor of the Distinguished Flying Cross (DFC)
  KORDOVI - Jarmila a Václav (1990)
  KORDOVI - Jarmila a Václav (1990)
  Jarmila s Vaškem KORDOU v NY

 • Poznámky 
  • «b»Václav KORDA«/b» pocházel z jednoduché rodiny v Poděbradech. Tam chodil také do základní školy, kde se spřátelil s Jarčou BAYEROVOU, která byla o dva roky mladší. Rozhodl se létat a po výcviku v Prostějově se stal jedním z prvních profesionálních pilotů v Československu kde začal pracovat v Československých aeroliniích již v jejich začátcích. Příchod Němců a začátek 2. světové války ukončily slibnou kariéru a Korda uprchnul z Československa aby se zůčastnil zahraničního odboje. Pohnutou cestou přes Polsko a Francii se dostal až do Anglie kde se stal bombardovacím pilotem u československé 311. perutě Royal Airforce (RAF). V bojových akcích přežil celých 6 let války, o kterých napsal knihu "Nad zeměmi a moři" ("«u»«b»«i»Pilotem RAF«/u»«/b»«/i»", nakladatelství Mladá Fronta).
   V r. 1945 se vrátil zpět do vlasti jako válečný hrdina. Stal se ředitelem letiště Ruzyně a technickým ředitelem Čs. aerolinií (ČSA). Jako západní letec byl však nephodlný komunistům, kteří se drali k moci. Těsně před komunistickým převratem v r. 1948 byl varován a musel znovu uprchnout - odletěl jen v krátkých rukávech s americkým Panam clipperem, který tehdy spojoval Prahu s USA. Následoval svou čecho-americkou manželku Libuši, která již byla v USA.
   Tím se zachránil před zatčením a tím si i zachránil život, o který v následném období přišlo v Československu mnoho jeho válečných kamarádů-letců ze západu. Dlouhá léta vězení, utrpení i smrt byla komunistickou odměnou za jejich válečné hrdinství a obětování (film "«u»Tmavomodrý svět«/u»").
   Po tvrdých několika letech nových začátků v USA se Korda vypracoval nejprve na Station Manager na Kennedyho letišti v NY, aby se později stal vice-presidentem letištní servisní společnosti Allied v NY. S manželkou Libuší, která záhy zemřela, byli usazeni na Long Island (Amityville), NY.
   Jeho druhou manželkou se stala přítelkyně z Poděbradského mládí, Jarmila BAYEROVÁ-Jandurová-Voleská
   V pozdějších letech svého života se Korda věnoval své zálibě v malířství, pro které měl neobyčejné nadání. Zanechal rozsáhlou sbírku krajinových olejomaleb ve stylu impresionistickém a modernistickém («u»http://www.kordagallery.com«/u»/): Pilot a Malíř.


   «u»«b»KORDA, Vaclav«/u»«/b», F/O (62653, Czechoslovak Air Force) - No.311 Royal Air Force Squadron(Czechoslovak) - «b»«i»Distinguished Flying Cross«/b»«/i» - recommended 17 September 1941; approved 24 September 1942. Public Record Office Air 2/9591 has recommended text, drafted when he had flown 41 sorties (203 operational hours) and was at that time a Pilot Officer.
   "Throughout his operational career, this officer has displayed exceptional skill as a pilot and captain of aircraft. He has always pressed home his attacks with the greatest determination, frequently carrying our three or four runs up to the target and dropping at least two sticks of bombs. On the 19th June 1941, Pilot Officer Korda was the captain of an aircraft which attacked «i»Cologne«/i». On the return journey, some 30 miles inland from the Belgian coast, the starboard engine failed but Pilot Officer Korda skilfully flew back to base. Owing to the presence of fog he was unable to make a landing, but was directed to another landing ground which he successfully reached at 800 feet. An endeavour to open up the starboard engine to assist the approach caused it to burst into flames but these were subdued by the fire extinguisher and Pilot Officer Korda brought the aircraft safely to ground without further damage. Throughout this arduous flight he showed great skill and coolness. On the night of 1st July 1941, Pilot Officer Korda captained a Wellington aircraft in an attack on the enemy cruiser «i»Prinz Eugen«/i». Despite intense anti-aircraft opposition, a determined attack was made and, on he fourth run, the dock in which the cruiser was berthed was straddled perfectly according to a pre-arranged plan; the heaviest bomb illuminated the whole jetty. Intelligence information indicated that severe damage was done to the cruiser on this night by two direct hits. It seems highly probable that one of these hits was obtained by Pilot Officer Korda and his crew. He has set a truly fine example."
   (http://www.rafcommands.com/archive/20122.php)

   (http://www.kordagallery.com/raf.htm):
   «b»Vaclav KORDA«/b» was a professional pilot. And a good one to boot. While he was born with an exceptional talent as a painter, he trained hard and ambitiously to be a pilot. When his homeland was invaded by Nazis in 1939, he did not hesitate a minute to put his pilot skills to work to defeat the enemy. A deadly task indeed. Many of those like him never returned from their missions.
   "«i»Never have so many owed so much to so few«/i»", said the British Prime Minister Winston Churchill when thanking the airmen for victoriously defending England during the «u»Battle of Brittain«/u» in 1940 «u»<http://en.wikipedia.org/wiki/Never_was_so_much_owed_by_so_many_to_so_few>«/u».
   Korda was one of those who survived the ordeal, he served in the Royal Air Force throughout the whole of World War 2. Five long years.
   "«i»I left so that I could return«/i»", said he about leaving his loved ones behind for six cruel years of ww2.
   When he returned, a decorated war hero, he wrote a book narrating his war experience. Published first in his native Czech language, it is currently being translated into English.
   Perhaps we best let Korda speak in his own words on this web-page. Brief excerpts from the book will be used to bring to life the wrenching experience of this brave and highly principled man.
   Art collectors - and all, you would also be pleased to know that the ww2 story of the Czech RAF airmen has been marvelously made into a Czech movie released in 2001 and nominated for the Oscar award: «i» «/i»"«u»«b»The Dark Blue World«/u».«/b» «i»<http://en.wikipedia.org/wiki/Dark_Blue_World>«/i»
   It practically is Korda's war-time story - in living colors of a wide-screen movie with English subtitles. The difference being - Korda was not a fighter pilot - and he did not stay in Czechoslovakia to be persecuted by the communist regime after it took over the country - and set out to punish the best men of the land.
   Korda's service in the RAF's Bomber Command was the christening of the pilot by fire. After a number of bombing flight missions (41) he was transferred to the Ferry Command to fly new US-made bomber planes from Canada to the UK. He became the first Czechoslovak pilot to cross the Atlantic, the feat that he repeated a number of times. Many a pilot did not make it across - disappearing without a trace in the radio-silent vast spaces over the ocean. Losses of life perhaps higher than in the fiery battles over the Continent.
   Assignment to the Coastal Command that followed saw Korda flying long hours over the Bay of Biscay looking for German ships and submarines. Every ship sunk by these pilots counted - and was payed for by lives lost to attacks by German fighter planes.
   The end of the war, however, was already just beyond the horizon. Korda's service in the Transport Command was a preparation for returning to civil aviation.
   Then - victory at last.
   And return home ... " I left so I could return "

   Spolek pro vojenská pietní místa - plk. Václav KORDA, životní data:
   http://www.vets.estranky.cz/clanky/galerie-hrdinu/plukovnik-vaclav-korda.html

   Hrbitov, cenotaf: http://www.vets.estranky.cz/fotoalbum/Vojenska-pietni-mista/Vojenska-pietni-mista-okres-Nymburk/06_1011_022_podebrady-h26_nb.jpg.-.html

   «u»«b»KORDA Václav, plukovník«/u»
   «u»«/b»<http://www.vets.estranky.cz/clanky/galerie-hrdinu/plukovnik-vaclav-korda.html>«/u»

   «b»«i»Válečná vyznamenání:«/b»«/i» 4x Čs. válečný kříž 1939, Čs. medaile za chrabrost před nepřítelem, Čs. medaile za zásluhy I. st., Čs. vojenská pamětní medaile se štítky F - VB, DFC, The 1939 - 1943 Star, Air Crew Europe Star, Defense Medal, War Medal
   «b»«i»Životopisné body:«/b»«/i»«tab»Narozen 4. 3. 1907 v Poděbradech
   1926 - absolvoval Školu pro odborný dorost letectva při VLU v Prostějově
   15. 6. 1927 - přemístěn ke 32. stíhací letce let. pl. 1 v Praze
   15. 9. 1929 - přemístěn k let. pl. 4 do H. Králové
   15. 3. 1930 - příslušník VLÚS (Vojenský letecký ústav zkušební)
   27. 3. 1931 - odchází do zálohy, dopravní pilot u Československých aerolinií
   20. 6. 1939 - po příchodu Němců, přechází hranice do Polska s úmyslem bojovat v cizině
   21. 8. 1939 - připlouvá s posledním transportem do Francie
   21. 9. 1939 - přijat do Cizinecké legie a později odeslán do Pau v Pyrenejích, do bojů ve Francii nezasáhl
   21. 6. 1940 - evakuován do V. Británie
   24. 7. 1940 - přijat do RAF, zakládající příslušník 311. bombardovací peruti RAF v Honningtonu, UK
   10. 9. 1940 - účastní se prvního nasazení čs. letecké bombardovací jednotky, útočí na Brusel
   2. 7. 1941 - při bombardovacím náletu na Brest zasahuje pumami německý křižník Prinz Eugen (navzdory silné protiletecké palbě, při čtvrtém útoku) - vyznamenán DFC
   VIII.. 1941 - ukončuje bojový turnus bombardovacího pilota 200 hodin
   do 3. 11. 1941 - instruktor 7. BSq. na letounech Short Stirling, pak příslušník Ferry Command v Prestwicku
   1942 - přelétává americké letouny z Kanady do V. Británie, první čs. pilot, který přeletěl Atlantivký oceán bez mezipřistání
   21. 9. 1942 - návrat k 311. čs. bombardovací peruti RAF, velitel operačního výcviku
   1. 6. 1943 - Squadron Leader - velitel operační „B" letky 311. peruti. RAF
   3. 1. 1944 - přidělen k Inspektorátu čs. letectva
   19. 1. 1944 - na stáži u Transport Command v Harrow, UK
   14. 6. 1945 - návrat do vlasti
   8. 12. 1945 - propuštěn do zálohy, nastoupil jako provozní ředitel u ČSA, později pilot - sledován komunistickými agenty
   XI. 1947 - opět opouští Československo a následuje svou česko-americkou manželku do sledován komunistickouUSA - těžké začátky v nové emigraci
   1950 - station managerem u společnosti SABENA v New Yorku
   1955 - pracuje u Allied Aviation Service International Corporation - na letišti JFK, NY, až do funkce vicepresidenta společnosti
   1977 - odchází do pense
   1990 - povýšen do hodnosti plukovníka v.v. (ve výslužbě)
   1960-1996 - nadaný malíř se věnuje umění a zanechává velkou sbírku olejomaleb obrazů (http://www.kordagallery.com)
   28. 2. 1996 - umírá v Amityville, NY, USA, pohřben v Poděbradech
   «i»(zdroj: Vojenské osobnosti československého odboje 1939 - 1945)
   «/i»Místo hrobu «u»<http://www.vets.estranky.cz/clanky/vpm-okres-nymburk/podebrady-_-strana-3-_.html>«/u»
   Souřadnice : 50°7'58.82"N, 015°6'11.59"E
  • (Medical):While he was only an occassional drinker during his life time, a liver failure eventually caught up with him at - a very advanced age. He died quietly of a surprising liver failure upon a short stay in a hospital in Babylon (Long Island), NY, USA.