Marie Aloisie SCHUBERTOVÁ-WENIGOVÁ

Marie Aloisie SCHUBERTOVÁ-WENIGOVÁ

Žena cca 1846 - Ano, datum neznámé

Osobní informace    |    Poznámky    |    Mapa událostí    |    Vše    |    PDF

 • Jméno Marie Aloisie SCHUBERTOVÁ-WENIGOVÁ 
  Narození cca 1846  Dobruška, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě 
  Pohlaví Žena 
  Úmrtí Ano, datum neznámé 
  ID číslo osoby I1500  family
  Poslední změna 25 Červen 2016 

  Otec SCHUBERT 
  Matka SCHUBERTOVÁ 
  ID číslo rodiny F592  Schéma rodiny

  Rodina Josef, sr. WENIG, - řídící učitel ze Staňkova (strýc Arnošta),   nar. 19 Listopad 1846, Staňkov, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě,   zemř. 20 Květen 1888, Staňkov, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě  (Věk 41 let) 
  Sňatek 1872  Staňkov, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě 
  Děti 
   1. Adolf WENIG, - učitel, spisovatel,   nar. 13 Srpen 1874, Staňkov, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě,   zemř. 19 Březen 1940, Praha, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě  (Věk 65 let)
   2. Josef jr. WENIG, - výtvarník,   nar. 12 Únor 1885, Staňkov, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě,   zemř. 8 Září 1939, Praha. Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě  (Věk 54 let)
   3. Růžena WENIGOVÁ-BLAHNÍKOVÁ,   nar. 29 Listopad 1887, Staňkov, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě,   zemř. Ano, datum neznámé
  Poslední změna 23 Červen 2016 
  ID číslo rodiny F587  Schéma rodiny

 • Mapa událostí
  Odkaz na Google MapsSňatek - 1872 - Staňkov, Czech Rep. Odkaz na Google Earth
   = Odkaz na Google Maps 
   = Odkaz na Google Earth 

 • Poznámky 
  • «b»Marie Aloisie (roz. Šubertová)«/b» byla dcerou sedláře a měšťana ve východočeské Dobrušce, Antonína Šuberta a jeho maželky Anny, rodem Vobořilové z blízkého Opočna.
   Marie Aloisie se provdala za Josefa WENIGA (1846-1888) v r. 1872.
   Byla sestrou vynikajícího českého dramatika, spisovatele a ředitele Národního divadla Františka Adolfa ŠUBERTA. Měla ještě bratra Antonína Schuberta také v nedalekém Horšovském Týně a pražský slavný bratr za nimi často dojížděl. Rodopisec Wenigů Mgr Holý našel Františka Adolfa jako kmotra synovců vlastnoručně podepsaného ve staňkovské matrice. Z Národního divadla přicházely do Staňkova tehdy častěji I jiné vzácné návštěvy. Mezi nimi to byl asi nejčastěji slavný komik Jindřich Mošna, který se tu začal učit na dudy, což použil později ne jednou při svých nezapomenutelných vystoupeních "na prknech".

   Po předčasné smrti otce Josefa (1888), «b»Matka «/b»Adolfa Weniga «b»Marie Wenigová«/b» (rozená «b»Schubertová«/b», 1846-??), která kromě něj měla ještě další tři děti, se odstěhovala ke svému bratrovi «u»Františku Adolfu Šubertovi «/u» do Prahy.
   Od roku 1888 již byla s dětmi policejně hlášena sama.
   Proto se Adolf Wenig musel vzdát svého snu - studií na univerzitě. Dostudoval nižší střední školu na Smíchově, následně Pražský učitelský ústav a šel učit - nejprve na «u»Žižkov «/u», poté na «u»Vinohrady «/u».